Dünya

İsveç'ten NATO Zirvesi öncesi açıklama: Türkiye'nin terör konusundaki endişelerini çok ciddiye alıyoruz

Türkiye, PKK ve diğer terör örgütlerine destek verdikleri gerekçesiyle Finlandiya ve İsveç'in üyelik sürecini bloke ediyor

27 Haziran 2022 15:22

İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde, yarın Madrid'de düzenlenecek NATO Zirvesi öncesi yaptığı açıklamada Türkiye'nin terör konusundaki endişelerini çok ciddiye aldıklarını söyledi.

Linde, İsveç'in NATO konusunda Türkiye ile yaptığı müzakereler hakkında devlet televizyonu SVT'ye açıklamalarda bulundu.

İspanya'nın başkenti Madrid'de yarın başlayacak NATO Zirvesi sırasında yapılacak görüşmelerin olumlu geçeceğini düşündüğünü dile getiren Linde, "Normal bir görüşmede olduğu gibi bazı konularda farklı düşünüyoruz. Buna rağmen birbirimizin görüşlerine saygı duyarak anlaşma yolu bulabiliriz. Türkiye'nin terör konusundaki endişelerini çok ciddiye alıyoruz." ifadelerini kullandı.

Terör örgütü PKK hakkında Türkiye ile aynı görüşü paylaştıklarını kaydeden Linde, bu konuda da ciddi olduklarının Türkiye tarafından da görüldüğünü düşündüğünü söyledi.

İsveç'in silah ihracatı konusunda dünyanın en sıkı düzenlemelerinden birine sahip olduğunu aktaran Linde, "Türkiye ile birbirimizi savunacağımız bir askeri ittifaka girersek ona göre karar verilir. İleriye dönük somut adımlar atmamız için de fırsatlar var." dedi.

Daha önce tarafsız bir dış politika izleyen iki İskandinavya ülkesi Finlandiya ve İsveç, Rusya'nın Ukrayna'ya saldırısının ardından, geçen Mayıs ayında NATO'ya tam üyelik başvurusunda bulunmuştu. Ancak böyle bir kararın, İttifak üyesi ülkelerin oy birliği ile alındığı NATO'da Türkiye, PKK ve diğer terör örgütlerine destek verdikleri gerekçesiyle iki ülkenin üyelik sürecini bloke ediyor.

(AA)