Gündem

İşte Osman Kavala'yı yeniden tutuklama talebine ilişkin yazının tam metni: Şüpheli Hanrey Barkey ile görüştü, darbe teşebbüsünün karar sürecine katıldı!

19 Şubat 2020 22:22

T24 Haber Merkezi

Gezi Parkı davasında beraatine ve tahliyesine karar verildikten 6 saat sonra İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talimatıyla yeniden gözaltına alınan iş insanı Osman Kavala'nın yeniden tutuklanma isteminin gerekçesi belli oldu.

TIKLAYIN - Osman Kavala tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk edildi

Savcılık, "Kavala'nın, 15 Temmuz darbe girişiminin hemen ardından ABD'den gelen Hanrey Barkey ile görüşme yaptığı, PKK irtibatlı kişilerle görüştüğü ve darbe girişiminin karar sürecine katıldığı" iddiasını tutuklama istemine gerekçe gösterdi. Savcılık yazısında söz konusu soruşturmanın 15 Temmuz darbe girişiminin ardından başlatıldığı belirtildi.

Kavala'nın ilk gözaltına alınıp tutuklandığında sorgusunda da konu edilen bu iddialarla ilgili olarak hangi yeni kanıtlar nedeniyle gözaltı kararı verildiği sevk yazısında yer almadı. Yazıda sadece Kavala'nın daha önce tutuklanıp tahliye edildiği bu soruşturmada 'kaçma şüphesi' nedeniyle yeniden tutuklanmasının istendiği belirtildi ve önceki iddialar sıralandı.

Sevk yazısı şöyle: