Gündem

İstanbul Erkek Lisesi yıllığında Hafize Gaye Erkan: Bilgimatik, besteci, geleceğin Türkiyesi'nde ışık gibi parlıyor...

09 Haziran 2023 14:27

T24 Haber Merkezi

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Merkez Bankası Başkanlığı'na atadığı Hafize Gaye Erkan'ı lise arkadaşlarının "bilgimatik" olarak nitelediği görüldü. 

Erkan'ın 1997'de ikinci olarak mezun olduğu İstanbul Erkek Lisesi'nin yıllığında arkadaşlarının yeni Merkez Bankası Başkanı'ndan övgüyle söz ettiği görülüyor.

1997 tarihli yıllıkta Erkan'ın sınıf arkadaşlarından biri, yeni Merkez Bankası Başkanı'ndan, "Geleceğin Türkiyesi'nde bir ışık gibi parlıyor" diye söz etti. 

İstanbul Erkek Lisesi'nden bir başka arkadaşının Erkan'ın sayfasına, "Gaye! Kız hala çalışıyor musun? Yeter artık okul bitti kızım. Sen hep çalışırdın. Ama hep başarıyı yakaladın. Bu yüzden hayatta başarıların senin peşinden ayrılmayacağına eminim" yazdığı görülüyor. 

Birçok arkadaşı Erkan'ın çalışkanlığı ve sınıf birinciliğine oynamasına vurgu yaparken, Murat isimli bir öğrenci de sınıf arkadaşını, "En normal üstün zekalılardan biri" olarak tanıttı. Serdar isimli bir öğrenci de Erkan'ın sayfasına, "Bitmek tükenmek bilmeyen çalışma hırsıyla ileride istediğin yere geleceğine inanıyorum" yazdı. 

Yıllık sayfasında birçok arkadaşının Erkan'ın sanatçı tarafından da söz ettiği görülüyor. Erkan için bir arkadaşı, "Bana bıraksalar ben seni şarkıcı-Türkücü yapardım. Ama sen eğitimin dikenli ve taşlı yollarında yürümeyi tercih ettin" yazarken, bir diğer sınıf arkadaşı kendisine, "müzik piyasasında başarılar diledi".

Hafize Gaye Erkan kimdir?

İstanbul'da 1982'de doğan Erkan, İstanbul Erkek Lisesi'nden mezun olmasının ardından Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünü 2001'de tamamladı.

Eğitimine ABD'de devam eden Erkan, 2005'te Princeton Üniversitesi'nde yöneylem araştırması ve finans mühendisliği alanında doktora derecesi aldı. Erkan, Harvard Business School'da yönetim bilimleri ve Stanford Üniversitesi'nde liderlik üzerine iki eğitim programını da tamamladı.

Kariyerine 2005'te Goldman Sachs'ta başlayan Erkan, burada görev yaptığı 9 yıl boyunca ABD'deki büyük bankalar ile sigorta şirketlerinin yönetim kurulları ve üst düzey yönetim ekiplerine bilanço yönetimi, stres testi ve sermaye planlaması, risk yönetimi, birleşme ve satın alma konularında danışmanlık hizmeti verdi.

First Republic Bank'ta 2014'te çalışmaya başlayan Erkan, burada çalıştığı yaklaşık 8 yıl süresince eş icra kurulu başkanı (Co-CEO), başkan, yönetim kurulu üyesi, yatırım direktörü, mevduat direktörü ve risk eş direktörü olarak görev yaptı.

Merkezi ABD'de bulunan mücevher şirketi Tiffany & Co'da 2 yıl yönetim kurulu üyesi olan Erkan, 2022'de, Fortune 500'de yer alan küresel finans danışmanlığı şirketi Marsh McLennan'ın yönetim kuruluna katıldı.

San Francisco Business Times'ın 2018'deki araştırmasına göre, Amerika'nın en büyük 100 bankasında başkan veya CEO unvanına sahip 40 yaşın altındaki tek kadın olan Erkan, aynı yıl San Francisco Business Times'ın "40 Yaş Altı 40 Listesi" ile Crain New York Business'ın "40 Yaş Altı 40 Listesi"nde yer aldı.

Erkan, 2019'da da Crain's'in "Bankacılık ve Finans Sektöründe Önemli Kadınlar Listesi" ile American Banker'ın "İzlenmesi Gereken Kadınlar Listesi"ne girdi.

Bankacılık, yatırım, risk yönetimi, teknoloji ve dijital inovasyon konularında uzmanlığa sahip olan Erkan, Princeton Üniversitesi Yöneylem Araştırması ve Finansal Mühendislik Bölümü Danışma Konseyi'nde de görev yapıyor.