Gündem

İstanbul'da okul servisleri ek hizmet talep etmeyen öğrencileri UKOME'nin belirlediği ücretle taşıyacak

31 Ağustos 2023 18:11

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Ulaşım Koordinasyon Merkezi’nin (UKOME), öğrenci servis ücretlerine belirli standartlar getirildi. Buna göre; UKOME tarafından belirlenen aylık ücretler eğitim – öğretim süresi olan 8,7 ay üzerinden hesaplanacak. Belirlenen ücretler resmi ve özel eğitim kurumlarının tamamında geçerli olacak. Ücret hesaplanması kilometre olarak tek gidiş üzerinden hesaplanacak. Okul servislerinin, ek hizmet talep etmeyen öğrencileri UKOME’nin belirlediği ücretle taşıması da karara bağlandı.

İBB’nin UKOME ağustos ayı olağan toplantısında okul servis ücretleri ile ilgili oy çokluğu ile alınan karara göre taşımacılar; ek hizmet talep etmeyen ve UKOME standart ve tarifeleri ile taşımacılık talep eden öğrenci velilerinden gelen taşımacılık talebini karşılamak zorunda olacak. Bu hükümler, İBB, Emniyet ve Jandarma tarafından denetlenecek.

Anka'nın aktardığına göre toplantı sonrası İBB Genel Sekreter Yardımcısı Buğra Gökce öğrenci servis ücretleri ile ilgili bir açıklama yaptı. Gökce açıklamasında şunları söyledi:

"İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin 153 Çözüm Merkezi'ne ve sosyal medya hesaplarına son dönemde yoğun biçimde, servis araçlarında fahiş fiyatta taşıma ve hatta buna bir miktar da zorunlu tutma yönünde şikayetler gelmiş vaziyette. Bunların ağırlıklı kısmı da özel okullarımızdan geliyor. Fakat devlet okullarında da buna benzer talep ve şikayetler yoğunlaştığı bir dönem yaşıyoruz. Biz bu sorunları ve talepleri bir miktar araştırdığımızda şöyle tespitler yaptık. Birincisi; okullarımız tabii ülkenin ağır enflasyon koşullarından kaynaklı girdilerinin çok artmasından ve daha önce taşımacılık sözleşmelerinin yapılmasından kaynaklı ihaleleri yapanlar ve yüklenenler açısından bir darboğaz yaşıyorlar ve artık okulların birçoğunda bu iş merkezi olarak okul yönetimi tarafından bir ihale sonucunda bir servis firmasına verilir hale gelmiş.

Dolaysıyla bu işi yapan ve yaptıranlar arasında bir taahhüt de oluşuyor ve bu taahhüdün gereği olarak firmalar girdilerini karşılamakta zorluk çektiklerini ifade ederek okullardan ilave taleplerde bulunuyorlar. Dolayısıyla bunların içerisinde de firmalar zaman zaman okulların talebi doğrultusunda belli ilave şartlar velilerden hem onlara sağlayacağını ifade ediyor hem de bunun karşılığında ücret talep ediyor. Nasıl oluyor? Şimdi bizim UKOME standardı ve fiyatlandırmasının içerisinde olmayan bazı hususlar velilerden talep ediliyor ve onlara diyor deniliyor ki işte 'Cep telefon uygulamasıyla çocuğunuzun anlık konumunu ve o servis içindeki pozisyonunu takip edebileceksiniz', 'Gerekirse yolculuk uzarsa çocuğunuza kumanya vereceğiz', 'Araç içerisinde hostes bulunduracağız', 'Servis aracı okulun bahçesinde bulunacak ve ayrılmayacak, öğlen saatinde başka bir iş yapmayacak burada nöbette bulunacak', 'Servis aracının yaşı 2 olacak, 3 olacak' gibi ilave şartlar getirildiğinde firmalar bu şartları sağlamak için ek ücret alarak talep ederek fiyatlandırmalar yapıyorlar. Bu fiyatlandırmalar da velilere birebir yansıtılıyor.

Hatta bazı durumlar var ki böyle duyumlar ve şikayetler alıyoruz. Okul kendi ihtiyaçlarını da bu harcamaların içerisine yedirip velilerden tahsil etmek yoluna gidiyor. Yani okul yöneticilerinin binek araçlarını, makam araçlarını, yahut okul öğrencilerinin ya da velileriniz ya da öğretmenlerinin gideceği teknik gezilerin masraflarını da bu işlerin içerisine yedirmeye çalıştıkları yönünde şikayet ve talepler alıyoruz. Bunlar tabii okul yöneticileri ve veliler arasındaki ilişkidir bir noktadan sonra ama bir yerden sonra da o ilişki olmaktan çıkıyor ve kamu düzenini ve bizim yasalarımızdaki fahiş fiyatla hizmetin sağlanması noktasında bizi ilgilendirir hale geliyor.

Vatandaşlarımız, velilerimiz ilave hizmet verilmesi anlamında bir talepte bulunuyor ve sunulan bu yöndeki hizmeti almak istiyorsa tabii ki alsın. 'Okulların, taşımacıların UKOME'nin belirlediği standart dışında bir standart istemiyorum, bana bu fiyat ve standartta hizmet sunmalısınız' denmesi halinde, artık bu şartları taşımacılar ve okullar sağlamak zorunda kalacak."