Gündem

İstanbul'da ikinci baro için pazartesi günü başvuru yapılacak

15 Ağustos 2020 17:52

Baroların yapısında yapılan değişikliğin yürürlüğe girmesinin ardından İstanbul’da ikinci baronun kuruluşu için pazartesi günü Türkiye Barolar Birliği’ne (TBB) yapılacak 2 bin imzalık başvuru duyurulacak. Yeni baronun kurucular kurulanda yer alan Hukukçular Derneği Başkanı Cavit Tatlı, mevcut İstanbul Barosu’ndan en büyük farklarının de nispi temsil sistemi olacağını ifade etti.

Baroların yapısında değişiklik yapan 7249 Sayılı “Avukatlık Kanunu İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun”un yürürlüğe girmesinin ardından avukat sayısının 5 bini aştığı illerde 2 bin imza birden fazla baro kurulmasının önü açıldı. İlk ikinci baro girişimi İstanbul’da oldu.

Hukukçular Derneği Başkanı Cavit Tatlı, ANKA’ya yaptığı açıklamada, Pazartesi günü saat 11.00’de Uranüs İstanbul Topkapı Otel Pera Salonu’nda düzenlenecek basın toplantısıyla yeni baro için resmi süreci başlatacaklarını belirtti. Şu ana kadar 2 bini geçkin meslektaşlarının kendilerine destek verdiğini söyleyen Tatlı, destek veren avukatlarının imzalarını UHAP sistemiyle TTB’ye ileteceklerini kaydetti.

Yeni baro kurucular kurulunda kendisiyle birlikte avukatlar Necati Ceylan, Şengül Karslı ve Niyazi Paksoy’un da bulunduğunu aktaran Tatlı, başvurularının kabul edilmesinden sonra genel kurula gideceklerini ve burada nispi temsil sistemiyle yeni baro başkanının belirleneceğini açıkladı. Tatlı, mevcut İstanbul Barosu’ndan en büyük farklarının de nispi temsil sistemi olacağını ifade etti.

Tatlı, İstanbul Barosu’nun taşınmazlarının TBB’ye ait olduğunu da hatırlatarak, “81 ildeki gayrimenkullerin hepsi TTB’nin. Bizim mevcut baronun yerlerini almak gibi bir niyetimiz yok, atik de değil. Onlara orası tahsis edilmiş, bize de yeni bir yer tahsis edilsin” dedi.

TTB'nin UHAP sisteminde ise yeni baro katılım talebiyle ilgili dilekçe yer alıyor.