Dünya

İsrail'den gemi operasyonu için BM komisyonuna ret

İsrail, uluslararası bir komisyonun İsrail'in yardım gemilerine saldırısını incelemesi fikrinin tarafından reddedileceğini açıkladı.

06 Haziran 2010 03:00

T24 - İsrail'in Washington Büyükelçisi Michael Oren, uluslararası bir komisyonun İsrail'in Gazze'ye yardım götüren gemilere saldırısını incelemesi fikrinin İsrail tarafından reddedileceğini söyledi. Akşam saatlerinde İsrail Başbakanı Netanyahu'da, telefonda görüştüğü Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki Moon'a komisyonla ilgili ret talebini belirtirken, gerçeklerin sorumlu ve tarafsız bir şekilde belirlenmesi gerektiği mesajını iletti. Bu arada İsrail Dışişleri Bakanı Avidgor Lieberman'ın ABD'ye hareket edeceği, burada bir araya geleceği Yahudi cemaati liderlerine ve büyükelçilere yardım gemilerine düzenlenen operasyonlar hakkında bilgi vereceği bildirildi.


   


İsrail baskınına BM'den araştırma komisyonu


Oren, bir Amerikan televizyonuna yaptığı açıklamada, "Uluslararası komisyonu reddediyoruz. (ABD Başkanı Barack) Obama yönetimiyle, kendi soruşturmamızın olacağı bir yol üzerinde müzakere ediyoruz" dedi.


Dün (5 Haziran 2010) Başbakan Erdoğan ile bir telefon görüşmesi gerçekleştiren BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon, saldırıyla ilgili olarak çok uluslu bir soruşturma yapılması önerisinde bulunmuştu.


Komisyonun, eski Yeni Zelanda Başbakanı Geoffrey Palmer'ın başkanlığında ve BM'nin seçeceği 1 Türk ile 1 İsrailli üyelerden de oluşacağı bildirilmişti.Netanyahu: Gerçekler tarafsız olarak belirlenmeli


İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Likud partili bakanlarla yaptığı toplantıda, "BM Genel Sekreterine gerçekleri sorumlu bir şekilde ve tarafsız olarak belirlemek gerektiğini söylediğini" ifade etti ve kendisinin bu konuda şimdi diğer ihtimalleri araştırdığını belirtti.


Binyamin Netanyahu, hafta sonu boyunca ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden ve BM Genel Sekreteri Ban'ın yanı sıra Yunanistan ve Bulgaristan başbakanlarıyla telefon görüşmeleri yaptığını, bu görüşmelerde, "teröre destek veren radikal Türk örgütü (İHH) üyelerinin tavrı" konusunda sahip oldukları bilgileri aktardığını kaydetti.


Netanyahu, Ban'a "Onları kimin organize ve finanse ettiğini, donanımlarını kimin sağlayıp gemiye bindirdiğini bulmaları gerektiğini söylediğini" bildirdi.


Ynet haber sitesine göre, diğer seçenekler dahil olmak üzere İsrail, 2006 yılı yazında Hizbullah ile giriştiği ve 2. Lübnan Savaşı olarak adlandırılan çatışmadan sonra, hükümet ve ordunun, savaşı nasıl idare ettiğine ilişkin oluşturulan Winograd benzeri bir soruşturma komisyonu oluşturma ihtimalini gözden geçiriyor.

 

Lieberman New York'a operasyonu anlatmaya gidiyorİsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman, ABD ve Kanada'daki İsrail büyükelçileri ve temsilcileri ve Yahudi toplumu yetkilileriyle görüşmek üzere bu gece New York'a gideceği bildirildi.


Lieberman'ın bu görüşmelerinde, İsrail'in Gazze'ye yardım götüren gemilerine yaptığı operasyon konusunda hükümetin tutumuyla ilgili bilgi vereceği belirtiliyor.


Avigdor Lieberman'ın, ABD ziyareti sırasında Amerikan hükümeti ve BM yetkilileriyle herhangi bir görüşmesinin olmadığı bildirildi.

ETİKETLER

haber