Dünya

İsrail'den Refah'a hava saldırısı: Çok sayıda ölü ve yaralı var

İsrail ordusu, Gazze'nin güney şehri Refah'a yönelik yoğun bir bombardıman başlattı

12 Şubat 2024 06:35

T24 Dış Haberler

İsrail ordusu, Gazze'nin güneyindeki aşırı kalabalık Refah kentini hedef alan yoğun bir bombardıman başlattı. Aralarında kadınların ve çocukların da bulunduğu onlarca kişi hayatını kaybederken yüzlercesi de yaralandı.  Şehirdeki Kuveyt Hastanesi Müdürü Suhaib Al-Hams, hastanenin ağır yaralı hastalarla dolup taştığını; yeterli ilaç ve malzeme bulunmadığını söyledi.

7 Ekim'de savaşın başlamasından bu yana milyonlarca Filistinli, saldırılardan kaçmak için Refah'a sığındı. Bölgedekiler, Refah'a yönelik bir kara harekâtından endişe duyuyor. 

Refah'a yönelik saldırının ardından yıkılmış bir cami

Yerel kaynaklar, İsrail savaş uçaklarının kent genelinde yerinden edilmiş kişilerin barındığı çok sayıda ev ve camiyi hedef alarak yaklaşık 40 hava saldırısı düzenlediğini aktardı. Buna Refah'a yoğun topçu bombardımanı ve deniz bombardımanı eşlik etti.

Filistin resmi haber ajansı WAFA, “İsrail’in, güvenli bölge olduğunu iddia ederek insanları sürdüğü Gazze’nin Mısır sınırındaki Refah’a saldırılarında 100’den fazla kişi öldü” haberini geçerken Al Jazeera'nin Gazze'deki Sağlık Bakanlığı'na dayandırdığı haberine göre saldırılarda 50 kişi hayatını kaybetti. 

İsrail, Gazze Şeridi içindeki kara harekâtlarını aylardır düzenli olarak güneye doğru genişletiyor. 

Ne olmuştu?

İsrail Başbakanlık Ofisi'nden 9 Şubat'ta yapılan açıklamada, Binyamin Netanyahu’nun, ordu ve güvenlik teşkilatına, Gazze Şeridi'nin güneyine saldırı düzenlenmesi ve buraya sığınmış yaklaşık 1,5 milyon Filistinlinin yerinden edilmesi için gerekli planın hazırlanması talimatını verdiği kaydedilmişti.

TIKLAYIN | İsrail'e "Refah saldırısı" uyarısı: Sivilleri korumaya yönelik "inandırıcı" bir plan yapılmadan saldırılmamalı
TIKLAYIN | İsrail, Gazze Şeridi'nin güney kenti Refah'a yönelik geniş çaplı kara saldırısında ısrar ediyor

ABD Başkanı Joe Biden ise İsrail Başbakanı Netanyahu'yla görüşmesinde, sivilleri korumaya yönelik "inandırıcı" bir plan yapılmadan Mısır'ın Refah kentine saldırı yapılmaması gerektiğini iletmişti.