Gündem

İSKİ'nin araç kiralama ihalesi yabancıya gitmedi

Pazarlık usulü ile yapılan ihalede tek teklif verilmiş

07 Kasım 2019 08:24

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin (İBB) AKP döneminde ihtiyaç fazlası olarak Albayraklar’dan kiralandığı belirtilen araçları Yenikapı’da sergilemesinin ardından tartışmalı bir ihale gerçekleşti. İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi’nin (İSKİ) araç kiralama işini, Albayraklar Holding Başkan Yardımcısı Nuri Albayrak’ın damadı Adem Altunsoy’un sahibi olduğu Platform Turizm aldı.

İSKİ Genel Müdürlüğü’nün ‘personel taşıma hizmeti’ne dair ihalesi, pazarlık usulü ile yapıldı. Birgün'den Uğur Şahin'in haberine göre, Maliyeti yaklaşık 11 milyon 460 bin 731 liralık işin ihalesi, 25 Eylül’de gerçekleştirildi. İSKİ’ye bağlı tesisler ve iş yerlerindeki ‘personel taşıma hizmeti’ne ilişkin işi, Platform Turizm adlı şirket üstelendi. ‘Hizmetin’ süresi, 1 Ekim 2019 ile 31 Aralık 2019 olarak gösterilirken, ihaleye tek teklifin verilmesi dikkat çekti. Sözleşme tarihi 30 Eylül 2019 olurken, sözleşmenin bedelinin ise 7 milyon 642 bin lira olduğu bildirildi.

Şirket hakkında

Firma sicil bilgilerine göre, Platform Turizm’in yönetim kurulu başkanı Kazım Albayrak. Albayrak, beş kardeşiyle birlikte, Yeni Şafak gazetesi, yedi dergi, iki TV kanalını bünyesinde bulunduran Albayrak Yayın Holding A.Ş.’nin hissedarı. Albayrak, grup içindeki iki inşaat firmasında da hissedarı. Kazım Albayrak’ın Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yakın ilişkisi olduğu biliniyor. Şirketin bir diğer yönetim kurulu üyesi ise Albayraklar Holding Başkan Yardımcısı Nuri Albayrak’ın damadı Âdem Altunsoy. Şirket, geçen yıl 450 sürücü çalıştırılması ile 2 bin 155 araç kiralanması için açılan ihaleyi 101 milyon 993 bin liraya almıştı.