Spor

İşitme Engelliler Spor Federasyonu'ndan 'sağır' açıklaması

"Sağır kavramı işitme kaybı olan bireyler için kullanılmakta ve bir "engel" veya "özür" olarak görülmemektedir" "Sağır toplumu, bu kelimeyi benimsemiş ve bu kelimeyle ilgili bir rahatsızlığı söz konusu değildir" İSTANBUL / DHA İşitme Engelliler Spor Fe

08 Kasım 2017 00:16

\"Sağır kavramı işitme kaybı olan bireyler için kullanılmakta ve bir \"engel\" veya \"özür\" olarak görülmemektedir\"

\"Sağır toplumu, bu kelimeyi benimsemiş ve bu kelimeyle ilgili bir rahatsızlığı söz konusu değildir\"

İSTANBUL / DHA

İşitme Engelliler Spor Federasyonu, liglerin adının \'Sağırlar\' olarak değişmesinin ardından sosyal medyada yer alan tepkiler üzerine yazılı bir açıklama yaptı.
\"Sağır toplumu, bu kelimeyi benimsemiş ve bu kelimeyle ilgili bir rahatsızlığı söz konusu değildir\" diyen Federasyon\'un açıklaması şöyle;
\"Federasyonumuzun faaliyetleri içinde yer alan İşitme Engelliler Futbol Süper Ligi yönetim kurulu kararıyla bu sene ana sponsorumuzun da Turkcell olması sebebiyle \'\'Turkcell Sağırlar Futbol Süper Ligi\'\' olarak kamuoyuna lanse edilmiştir.
Ancak işitme kaybı olan bireyler için kullanılan \'\'sağırlar\'\' ifadesi toplumun çeşitli kesimleri tarafından yanlış algılanmış \'\'aşağılama, küçük görme\'\' gibi anlamları zihinlerde oluşturmuştur.
İşaret dili ve sağırlık üzerine yapılan bilimsel çalışmalarda sağır kavramı işitme kaybı olan bireyler için kullanılmakta ve bir \"engel\" veya \"özür\" olarak görülmemektedir. İşitememe durumu hem tıbbi olarak hem de sosyo-kültürel olarak tanımlanmıştır.
Sağır kavramı işaret dilini öncelikli iletişim dili olarak benimseyen ve kendilerini sağır toplumuna ait hisseden bireyler için kullanılmaktadır.
Öte yandan sağır toplumu, kendi içlerinde örgütlenen, gündelik iletişimde işaret dillerini kullanan bireylerin oluşturduğu topluluğa verilen adlandırmadır. Türkiye\'nin dört bir köşesinde sağırlar federasyonu ve dernekleri içerisinde yer alan kendilerine ait ulusal ve uluslararası tiyatro gibi sanatsal etkinlikler yürüten, lisanslı sporcular yetiştiren çok zengin bir alt-kültürdür.
Düzenlenen uluslararası faaliyetlerde de \'\'deaf\'\' kelimesi geçer ve Türkçe karşılığı \'\'sağır\'\'dır. Sağır toplumu, bu kelimeyi benimsemiş ve bu kelimeyle ilgili bir rahatsızlığı söz konusu değildir.
Kendisi de sağır olan Federasyon Başkanımız Yakup Ümit Kihtir, sağır yönetim kurulu üyelerimiz ve kulüplerimizin ortak kararıyla futbol liginde olduğu gibi diğer liglerde ve faaliyetlerde de \'\'İşitme Engelliler\'\' yerine \'\'Sağırlar\'\' ifadesinin kullanılmasına karar verilmiştir.\"

Haber, değiştirilmeden kaynağından otomatik olarak eklenmiştir