Ekonomi

İş Bankası'nın "tek çatı" kararından sonra hisselerinde hızlı yükseliş

28 Ağustos 2023 12:12

İş Bankası'nın cuma günü iştiraklerini tek çatı altında toplayacağını açıklamasının ardından hisselerde hızlı yükseliş yaşandı.

İş Bankası hisseleri (ISCTR) neredeyse tavan olurken yüzde 9,9'luk yükselişle 20,54 liradan işlem görüyor.

İş Gayrimenkul ise yeni haftaya yüzde 8,6'lık yükselişle başlayarak 20 lira sınırına gelirken İş Yatırım ise pazartesi günü yüzde 9,8 değerlendi.

İş Bankası'nın iştiraklerinden Şişecam ise yüzde 6,9'luk değerlenme ile 54,8 lira seviyesinde.

Türkiye Sınai Kalkınma Bankası hisseleri ise pazartesi günü yüzde 5,2 yükseldi.

Borsa İstanbul BIST 100 endeksi ise yeni haftada yüzde 3'lük yükselişle 7.950 puanı aştı.

Ne olmuştu?

Türkiye İş Bankası Grubu, cuma günü KAP'a yaptığı açıklamada, bünyesinde yer alan iştiraklerini daha etkin yönetim amacıyla bankanın yüzde 100 sahipliğinde kurulacak yeni bir şirket altında toplayacağını duyurmuştu.

Konu ile ilgili banka tarafından şu bilgiler paylaşıldı:

"Kuruluş misyonu doğrultusunda sadece bankacılık faaliyetleriyle değil, iştirakleri kanalıyla ekonominin pek çok alanına katkı sunan İş Bankası, aynı anlayışla, kuracağı şirketle yeni faaliyet alanlarına girerek stratejik yatırımlar yapmaya ve ülke ekonomisine destek vermeye devam edecek.

Kurulacak yeni yapı ile dünyada ve Türkiye’de hemen hemen her alanda yaşanan hızlı değişimin gerektirdiği sistematik bir yaklaşımla, daha odaklı ve stratejik bir yönetim anlayışına geçilmesi planlanıyor. Ayrıca iştirakler arasındaki sinerjinin artırılması, iştiraklerin yüzde yüz konsantrasyonla tam zamanlı ve daha dinamik bir biçimde yönetilmesi, artan verimlilikle iştirak portföyünde değer yükselten ve kârı maksimize eden rekabetçi bir performans ortaya konulması hedefleniyor.

İştirak portföyünün zenginleştirilmesini ve optimizasyonunu beraberinde getirecek olan yapılanmayla, İş Bankası’nın öz kaynak kârlılığı ve piyasa değerinin artırılması için ilave güçlü bir alan da yaratılmış olacak.

Kolaylaştırılmış usulde iştirak yoluyla kısmi bölünme metoduyla gerçekleştirilecek yeni yapılanma nedeniyle banka sermayesinde, finansallarında ve hissedarlık yapısında herhangi bir değişiklik oluşmayacak. Bankanın Yönetim Kurulu’nun yetki vermesiyle başlayan sürecin, gerekli onay ve izinlerin ardından yıl sonuna kadar tamamlanması öngörülüyor."