Dünya

İran Dışişleri Bakanı Zarif: Beyaz Saray'ın görüşme teklifini reddettiğim için yaptırım listesine alındım

06 Ağustos 2019 08:54

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif,  geçen ay Birleşmiş Milletler (BM) toplantısı için gittiği New York’ta Başkan Donald Trump’la görüşmek için Beyaz Saray’a davet edildiğini doğruladı.

Tahran’da yabancı ve yerli gazetecilerin katıldığı basın toplantısında konuşan Zarif, “ABD’nin önerisini kabul etmezsem iki hafta içinde yaptırım listesine alınacağım söylendi, kabul etmedim ve yaptırım listesine alındım” diye konuştu.

New Yorker dergisi, Zarif’in 15 Temmuz’da New York ziyareti sırasında Cumhuriyetçi Senatör Rand Paul tarafından Trump’la görüşmek için Beyaz Saray'a davet edildiği öne sürmüştü.  Zarif, 31 Temmuz’da, ABD Hazine Bakanlığı’nca yaptırım kapsamına alınmıştı.

Washington yönetimini, İran’a önerdiği müzakere konusunda ‘yalan’ konuşmakla suçlayan Zarif, “İran lideri ve dışişleri bakanını yaptırım listesine alan ABD, kiminle müzakerede bulunacak?“ diye sordu.

ABD’nin Hürmüz Boğazı’nda güvenliğin sağlanması için ortak askeri güç oluşturma önerisi değerlendiren Zarif, “Basra Körfezi’ndeki yangının çıkmasından sorumlu olan ABD, itfaiyeci olamaz” ifadesini kullandı.

Britanya'nın geçen ay Cebelitarık Boğazı’nda İran petrol tankerine el koymasını ‘korsanlık’ olarak yorumlayan Zarif, “İngiltere, İran’a karşı ABD’nin uyguladığı baskı ve yaptırımlar konusunda, Beyaz Saray’ın ortağı gibi hareket ediyor” suçlamasında bulundu.