Dünya

İran Dışişleri Bakanı Zarif: ABD'nin Orta Doğu'daki birlikleri uluslararası barışa tehdit oluşturuyor

"Körfez'de gerginliği tırmandırmak istiyorlar"

25 Mayıs 2019 13:19

T24 Dış Haberler

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, ABD'nin Orta Doğu'ya ek 1500 birlik gönderme kararını değerlendirdi. Zarif, ABD'nin Orta Doğu'da bulunan birliklerini 'uluslararası barışa tehdit' olarak değerlendirdi. 

Dışişleri Bakanı Zarif yerel haber ajansına yaptığı açıklamada, "Bölgede artmakta olan ABD varlığı oldukça tehlikeli ve uluslararası barış ve güvenliğe tehdit oluşturuyor" dedi. 

ABD'nin İran'dan gelen 'tehditler' üzerine önlem almak için verdiği kararlarla ilgili olarak Zarif, "Düşmanca politikalarına mazeret uydurmak ve Körfez'de gerginliği tırmandırmak istiyorlar" yorumunu yaptı. 

Ne olmuştu?

Trump yönetiminin İran'la nükleer anlaşmadan çekilip 'tarihteki en ağır' diye nitelediği yaptırımları uygulamaya başlamasından beri, Washington ile Tahran arasında gerilim tırmanıyor.  

Nisan ayında İran Devrim Muhafızlarını 'yabancı terör örgütü' ilan eden Trump yönetimi, iki hafta önce 'İran'dan gelebilecek tehditlere karşı tedbir' gerekçesiyle USS Abraham Lincoln Uçak Gemisi Taarruz Grubu ile nükleer kapasiteli 4 adet B-52 bombardıman uçağından oluşan Bombardıman Görev Gücü'nü Basra Körfezi'ne sevk etti. Ardından 'İran bağlantılı Şii milis güçlerden kaynaklanan tehdit' iddiası ortaya atarak İran'ın komşusu Irak'tan elzem görevdekiler hariç tüm personelini çekti.