Dünya

İngiltere'nin BM Daimi Temsilcisi: Suriye'de yeni bir kimyasal silah saldırısı yaşanabilir

ABD, İngiltere ve Fransa, dün yayınladıkları ortak açıklamada, "Esad rejiminin tekrar kimyasal kullanması durumunda harekete geçmekte kararlıyız" mesajı vermişti.

22 Ağustos 2018 23:30

İngiltere'nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Karen Pierce, “Suriye'de rejimin İdlib'de yeni bir kimyasal silah saldırısı yapabileceğini” iddia etti.

BM Güvenlik Konseyinin ağustos ayı dönem başkanı Pierce, konseyde düzenlenen Orta Doğu görüşmelerinin ardından Guta'daki sarin gazı saldırısının 5. yılı nedeniyle basın mensuplarına açıklama yaptı.

Pierce, “Suriye hükümetinin İdlib'de yeni bir kimyasal silah saldırısı yapabileceğini” öne sürerek, "Bunun kesin olacağına dair gelen kesin bir bilgi yok. Ancak başka bölgelerde olanlara bakarsak Rusların rejimi bu konuda sınırlandırmadığını görüyoruz. Siviller şu anda saldırı altında. Utanç verici şeyler yaşanıyor." değerlendirmesinde bulundu.

Pierce, "Uyarıma dayanarak ABD, Fransa ve İngiltere'nin  Suriye'de kimyasal silah kullanımının yasaklanmasını desteklemek için uluslararası taahhütlere uyacağımızı belirterek, bu konuda çizgimizi belirlemek doğru bir karardı." ifadelerini kullandı.

ABD, İngiltere ve Fransa, dün yayınladıkları ortak açıklamada, "Esad rejiminin tekrar kimyasal kullanması durumunda harekete geçmekte kararlıyız." mesajı vermişti.

Öte yandan BM Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric de günlük basın brifinginde, Suriye'de yeni bir kimyasal saldırı ihtimalinin "endişe kaynağı" olduğunu belirtti.