Dünya

İngiltere'de ölen bir kadın, hologram teknolojisi sayesinde kendi cenazesinde konuştu

Bu teknolojiyle, kişi hayattayken alınan veriler yapay zeka aracılığıyla işleniyor

İngiltere'de bir kadın ölümünün ardından yapay zeka ile kendi cenazesine katıldı.

17 Ağustos 2022 17:00

İngiltere’de geçen ay hayatını kaybeden Marina Smith isimli kadın, ölümünden önce kaydedilen sesinin yapay zeka teknolojisiyle geliştirilen hologramla birleştirilmesiyle kendi cenaze töreninde konuştu.

BBC'de yer alan habere göre, 29 Temmuz'da Nothingham kentinde hayatını kaybeden Holokost aktivisti Smith'in, yapay zeka şirketi StoryFile tarafından geliştirilen yapay zeka destekli hologram sayesinde, kendi cenaze töreninde aile üyelerinin sorularına yanıt veriyormuş gibi görünmesi sağlandı.

Oğlu, Los Angeles merkezli yapay zeka şirketi StoryFile’ın kurucu ortağı da olan, Dr. Stephen Smith, geliştirdikleri yeni teknoloji sayesinde annesinin "kendi cenaze töreninde hayatına dair soruları cevaplayabildiğini " ifade etti. Smith, cenazede annesinin kullandığı sözlerin kendisine ait olduğunu ve yapay zeka tarafından geliştirilmediğini vurguladı.

Ölen kişi, sorulara cevap veriyor gibi görünüyor

Hologramı teknolojisinde, kişinin henüz hayattayken arkadaşlarının ve aile bireylerinin sorabileceği muhtemel soruları yanıtlaması isteniyor ve söz konusu cevaplar kayıt altına alınıyor. Yapay zeka aracılığıyla işlenen veri hologramın eş zamanlı biçimde diyalog kurabileceği  platforma yükleniyor. Kişi, daha sonra cenaze törenine katılanlardan gelen sorulara yapay zeka aracılığıyla cevap veriyor gibi görünüyor. (AA)