Dünya

İngiltere'de ana muhalefetteki İşçi Partisi'nin 7 milletvekili istifa etti

İşçi Partisi lideri Corbyn milletvekillerinin kararının kendisini hayal kırıklığına uğrattığını söyledi

18 Şubat 2019 15:02

BBC Türkçe

İngiltere'de ana muhalefetteki İşçi Partisi'nin 7 milletvekili istifa etti. Milletvekilleri, istifa kararlarına gerekçe olarak İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden ayrılma (Brexit) stratejisi ve Yahudi düşmanlığıyla mücadele konusunda parti yönetimiyle aralarındaki görüş ayrılıklarını gösterdi.

İstifa eden Chuka Umunna, Luciana Berger, Chris Leslie, Angela Smith, Mike Gapes, Gavin Shuker ve Ann Coffey, Parlamento'da bağımsız milletvekili olarak görev yapacaklarını açıkladı.

Londra'da basın toplantısı düzenleyen milletvekillerinden Luciana Berger, İşçi Partisi'nin geldiği noktanın kendisini utandırdığını söyledi.

Berger, İşçi Partisi'nin "kurumsal olarak Yahudi düşmanı bir partiye dönüştüğünü" savunarak artık partide kalamayacağını belirtti.

Chris Leslie ise "Parti, aşırı sol tarafından gasp edildi" dedi.

İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn ise milletvekillerinin kararının kendisini hayal kırıklığına uğrattığını söyledi.

Guardian ikinci referandum şartını yazmıştı

Geçen hafta içinde Guardian gazetesi, 10 İşçi Partisi milletvekilinin Corbyn'in ikinci bir referandum çağrısında bulunmaması durumunda partiden istifa etmeye hazırlandıkları haberini yapmıştı.

Habere göre gazeteye konuşan bazı gölge bakanlar, Corbyn'in İngiltere Başbakanı Theresa May'e Brexit anlaşmasının referanduma götürülmesi için baskı kurmaması takdirinde istifa etmeye hazırlandıklarını belirtti.

Corbyn, partisi içindeki Brexit'e dair farklı görüşlere yönelik tavır almaya çalışırken bir yandan da son dönemde May ile nasıl bir Brexit istediklerine dair görüşmeler yürütüyor.

İşçi Partisi'nin öncelikli taleplerinden biri gümrük birliği içinde kalmak.