Dünya

İmzalar atıldı; Türkiye Filistin'de sanayi bölgesi açıyor

Almanya'nın finansal destek verdiği anlaşma Filistin Başbakanlığı'nda imzalandı

18 Ekim 2019 11:47

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği öncülüğünde yapımı tamamlanan Cenin Serbest Sanayi Bölgesi'ni faaliyete geçirmek için anlaşma imzaladı. Proje 5 bin kişiye doğrudan istihdam sağlayacak.

Filistin Ekonomi Bakanı Halid el-Usayli, Türk şirket ALKE ile işgal altındaki Batı Şeria’nın kuzeyinde bulunan Cenin kentinde, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) öncülüğünde yapımı tamamlanan Cenin Sanayi Serbest Bölgesi’ni faaliyete geçirmek için anlaşma imzaladı. İşgal altındaki Batı Şeria'nın Ramallah kentindeki Filistin Başbakanlığı'nda gerçekleştirilen imza törenine, Filistin Başbakanı Muhammed Iştiyye, Türkiye’nin Kudüs Başkonsolosluğu Geçici Maslahatgüzarı İhsan Eralp Semerci, TOBB-BIS Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Şekeroğlu ile Filistin’deki Alman Temsilciliği Ofisi Başkan Vekili Michael Herold katıldı.

Almanya’nın finansal destek verdiği anlaşmayı, Filistin Ekonomi Bakanı Usayli ile ALKE Şirketi temsilcisi Ayhan Kemaloğlu imzaladı.

Sanayi bölgesi 15 bin kişiye istihdam sağlayacak

İmza töreninin ardından konuşma yapan Filistin Başbakanı Iştiyye, Cenin Organize Sanayi Bölgesi’nin doğrudan 5 bin, dolaylı olarak ise 15 bin kişiye istihdam sağlayacağını söyledi.

Iştiye anlaşmanın, Filistin hükûmetinin kendi kendine yetebilmesi ve İsrail işgalinden aşamalı olarak kurtulma projesi kapsamında gerçekleştiğini kaydetti. Maliki yaptığı yazılı açıklamada, “Filistin, Suriye'nin kuzey sınırında olanlara dair hiçbir açıklamada bulunmadı, bulunmayacak” ifadelerini kullandı.

Öte yandan Türkiye’nin Kudüs Başkonsolosluğu Geçici Maslahatgüzarı Semerci de Türkiye’nin siyasi, diplomatik, yerel kalkınma gibi tüm alanlarda Filistin’e desteğini sürdüreceğini belirterek, sadece Filistin devlet kurumlarının inşasına değil, özel sektöre de destek verdiğini ifade etti.