Gündem

İmamoğlu'ndan Kaftancıoğlu açıklaması: Sonuna kadar yanındayım

06 Eylül 2019 16:23

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, İzmir Büyükşehir Belediyesi'ni ziyaret etti. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'ya yanıt veren İmamoğlu, polemiğe girmek istemediğinin altını çizdi. İmamoğlu, 9 yıl 8 ay hapis cezası verilen CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu'nun yanında olduğunu söyledi. 

İmamoğlu, "Tunç Soyer Başkanım ile birlikte olmaktan çok keyif aldığımı belirtmek istiyorum. Türkiye’nin ekonomi tarihinin en önemli buluşmalarından olan fuara gelmek bizim için büyük bir onurdur. Şunu da belirteyim, İstanbul ve İzmir’in her konudaki birlikteliği ve muazzam bir enerjisi var. Kolektif bir ruhla çok güzel işler yapacağız" dedi. 

"Polemik beceri istiyor"

Bakan Soylu'nun "İstanbul'a kayyum atanacak mı?" sorusuna "Pazar günü açıklayacağım" yanıtını da yorumlayan İmamoğlu, "Polemiklerle ilgilenmiyorum. Polemik üretmek marifetmiş gibi bir ortam yaratılıyor, ben onun asla parçası olmayacağım.  Polemik bir beceri istiyor, ne yazık ki bu bende yok" ifadesini kullandı. 

Yenikapı açıklaması

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin ihtiyaç fazlası araçlarını Yenikapı'da sergileyen İmamoğlu, "Biz israfı topluma anlatmak, boyutunu hissettirmek istiyoruz. Başka örnekleri de ortaya koyacağız. Bu siyasi bir mesele değil. Burada bizi ilk alkışlaması gereken hükümetin üyeleri" dedi. 

"Kaftancıoğlu'na sonuna kadar destek olacağım"

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu'na  9 yıl 8 ay  hapis cezası verildiğinin hatırlatılması üzerine İmamoğlu, "Türkiye’nin hukuk yoluyla gündem yaratarak, insanları kutuplaştırmaya ihtiyacı yok. Karar üzücü ve can sıkıcıdır.  Canan Kaftancıoğlu, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu partisinin il başkanıdır. Bu hukuksuzluğun ise üst mahkemelerde giderileceğine ve en doğru kararı vereceklerine inanıyorum. Canan Hanım’a sonuna kadar destek olacağım. Umut ediyorum eli bu sorun çözümlenecek. Bu millet için kol kola üretmeye devam edeceğiz" 

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, "Türkiye’de hâkimler, savcılar var. Çözümleneceğine inanıyorum" şeklinde konuştu. 

"Orada bekleyen annelerin yanındayım"

Annelerin HDP önünde nöbet tutmasına ilişkin İmamoğlu, "Bu ülkede çocuklarımız terörün kıskacında kalmasın diye çalışıyoruz. Sağa sola savrulmuş hissetmesin istiyoruz gençlerimizin. Demokrasinin güçlendirilmesini istiyoruz. Bunu yapmadığınızda terör örgütleri güçleniyor. Oradaki annelerin elbette ki yanındayım. Sağda solda bir makamda oturanı terörist ilan ederek bu sorun çözülmez" ifadesini kullandı. 

ETİKETLER

İmamoğlu