Gündem

İddia: Gardiyan trans mahkûma tecavüz etti

31 Ocak 2023 18:40

Antalya L Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda tutulan trans mahkûm B.Y., bir gardiyanın kendisine tecavüz ettiği iddiasında bulundu. Mahkûmun ertesi gün baskı sonucunda ifadesini değiştirdiği öne sürüldü. 

Trans mahkûm B.Y., 28 Aralık 2022’de görevli memurlara verdiği ihbar dilekçesinde, bir gardiyanın kendisine tecavüz ettiği iddiasında bulundu. B.Y. adlı mahkûm bir gün sonra ise dilekçesine ilişkin “gerçekleri yansıtmamaktadır” diyerek şikayetçi olmadığını beyan etti.

Gerçek Gündem’de yer alan habere konuşan kaynak, mahkum B.Y.’nin ilk verdiği dilekçenin yönetim tarafından işleme sokulmadan imha edildiğini öne sürdü. Şikâyette bulunan mahkûma bir başka infaz koruma memurunun baskı yaptığı, yeni bir ifadeye zorladığı da iddia edildi.

"O konular beni aşar"

Söz konusu iddiaya göre, suç isnat edilen memur A.G. Antalya S Tipi Cezaevi’ne tayin edildi. Antalya L Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'ndan habere konuşan bir kişi, “Ben vardiya sorumlusuyum. O konular beni aşar. İdareyle görüşmeniz lazım.” dedi.

“Koğuş değiştirmek” için bu iddiayı öne sürdü

“Bilgi için Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı’na talepte bulunun” diyen idareci iddiayı soran gazeteciye, “Kanunen, şu anda telefonda böyle bir bilgi verme yetkimiz yok. Ondan dolayı” yanıtını verdi.

Mahkûm B.Y. bir gün sonra değiştirdiği ifadesinde, iddiasının gerçek olmadığını, “koğuş değiştirmek” için bu iddiayı öne sürdüğünü şu sözlerle anlattı:

“Yaklaşık 7 aydır … odada kalıyordum. Dün verdiğim dilekçeden sonra ünitem … olarak değiştirildi. Dün verdiğim dilekçede havalandırma bahçesine çıktığım sırada görevli memur A.G.'ın bana cinsel tacizde bulunduğu yönünde beyan vermiştim. Ancak bu beyanım gerçekleri yansıtmamaktadır. O dilekçeyi koğuşumu değiştirmek amacıyla, idarenin dikkatini çekmek için yazdım. Daha önceki değişiklik taleplerim dikkate alınmamıştı. Ben de böyle bir yola başvurdum. Söz konusu memurla sadece sözlü olarak sohbet ve muhabbet ettik. Kendisinin bana fiziksel teması bulunmamaktadır. Herhangi bir şekilde cinsel dürtülerle bana yaklaşmadı. Hiç kimseden şikayetçi değilim.”