Gündem

İçişleri Bakanlığı: Asılsız Koronavirüs paylaşımı yapan 316 kişi hakkında işlem başlatıldı

23 Mart 2020 18:38

İçişleri Bakanlığı, sosyal medyada 'asılsız Koronavirüs paylaşımları' ve 'terör propagandası' yapan 1748 hesap tespit edilerek, 316 kişi hakkında işlem yapıldığını açıkladı.

Bakanlığın internet sitesinden yapılan yazılı açıklamada, sosyal medyada son 1 hafta içerisinde terör örgütü propagandası yapan, halkı kin, nefret, korku ve paniğe sürükleyen, yalan belge yayımlayarak algı operasyonu ve provokatif Koronavirüs paylaşımı yapan 1748 hesap hakkında çalışma yapıldığı belirtildi. 

Bakanlığın açıklamasında şu ifadeler kullanıldı:

"Tespit edilen hesaplar arasında son dönemde dünyayı etkisi altına alan ve çok sayıda insanın ölümüne sebep olan, Türkiye’de de görülen Koronavirüs (COVID-19) ile ilgili olarak; algı ve provokasyon amacıyla gerçek dışı görüntü ve ses dosyalarını sahte hesaplar üzerinden yaymak suretiyle kamuoyunu endişeye düşürmeye, toplumu korku ve paniğe sevk etmeye, kişi ya da kurumları toplum nezdinde hedef göstermeye yönelik 316 hesap tespit edildi. COVID-19 ile alakalı paylaşım yapan 316 hesabın  içerisinde başta FETÖ olmak üzere diğer terör örgütlerine müzahir şahısların paylaşımlarının da bulunduğu belirlendi. Bu bağlamda anılan paylaşımlarda bulunan şahıslar hakkında gerekli adli işlem yapıldı."