Gündem

İçişleri Bakanı Soylu'dan polisin cinsel saldırısına uğrayan Merve Demirel için "proje kadın" yorumu

Merve Demirel, polis tarafından gözaltına alınırken cinsel saldırıya uğramıştı

20 Şubat 2019 17:08

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Ankara Kızılay'da gözaltına alınırken polisin cinsel saldırısına uğrayan  üniversite öğrencisi Merve Demirel ile ilgili açıklama yaptı. Merve Demirel için "proje kadın" diyen Soylu, polisi ezdirmeyeceğini söyledi.

Sosyal medya hesabı Twitter'da açıklama yapan Soylu, Demirel'in gözaltına alındığını görüntülerle birlikte, "Yasa dışı eylem yapıp direnirseniz, uyarılardan sonra “kargatulumba” gözaltına alınırsınız. Eğer taciz varsa üzerine ilk biz gideriz.

Hayatı kendi gibi düşünmeyenleri tacizle geçenlerin “Babası FETÖ'den ihraç, kardeşi DHKP-C'li proje kadın” üzerinden polisi ezmesine müsaade etmeyiz" mesajını paylaştı.

 

Ne olmuştu?

16 Şubat günü, Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) ve Halkın Hukuk Bürosu (HHB) üyesi tutuklu avukatlar için Ankara Kızılay’da, Sakarya Caddesi’nde eylem yapan TAYAD’lı ailelere destek olan üniversite öğrencisi Merve Demirel, polis tarafından gözaltına alınırken cinsel saldırıya uğramıştı.

Olay büyük tepki çekerken; konuyu TBMM gündemine taşıyan HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu ve CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, polis hakkında soruşturma başlatılıp başlatılmadığını sormuştu. Demirel, daha sonra polis hakkında suç duyurusunda bulunmuştu.

Ankara Emniyet Müdürlüğü ise tepkilerin ardından bugün yaptığı açıklamada, “M.D. isimli şahsın zaman zaman Ankara'ya gelerek eylem ve etkinliklere katıldığı” iddia edildi ve “gözaltına alınan M.D.'nin babası E.D'nin Çorum ilinde öğretmenlik yaparken FETÖ/PDY terör örgütü içerisindeki faaliyetlerinden dolayı (Aktif Eğitim Sen üyesi olduğu) 2016 yılının ağustos ayında ihraç edildiği” belirtildi.

Açıklamada  "Bahse konu eylemde şahıslara dağılmaları hususunda gerekli yasal uyarılar yapılmış olup şahısların eylemlerine devam etmeleri üzerine, yakalama işlemi sırasında direnmeye devam ettikleri, M.D. isimli bayanın gözaltı aracına alınması esnasında direnmesi sonucu basına yansıyan görüntülerin ortaya çıkmasına neden olmuştur” ifadesi kullanıldı.