Gündem

İçişleri Bakanı Soylu: Boğaziçili olmayan, terörle iltisaklı illegal gruplara, izin vermeyen Türk polisi doğru yapmıştır

06 Ocak 2021 18:13

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin atanmış rektör Melih Bulu'ya karşı yaptığı eylemlere ilişkin yaptığı açıklamada, "Üniversiteye girmeye çalışan, Boğaziçili olmayan, terörle iltisaklı illegal gruplara, izin vermeyen Türk Polisi, doğru yapmıştır…" dedi. 

Soylu, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla Boğaziçi Üniversitesi'ne atanan rektör Melih Bulu'ya karşı öğrencilerin yaptığı eylemlerde polisin gözaltı ve müdahalelerini haklı buldu. Soylu, "Terör örgütü marşı okuyanlara üniversite, teslim mi edilseydi?" ifadelerini kullandı. 

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Boğaziçi Üniversitesi'nde yapılan protestolarla ilgili yazılı bir açıklama yaptı. Soylu açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Üniversiteye girmeye çalışan, Boğaziçili olmayan, terörle iltisaklı illegal gruplara, izin vermeyen Türk Polisi, doğru yapmıştır…

Şiddetle, Boğaziçi Üniversitesi'nin kapısını kırdılar. Polisimiz, kırılan kapıyı güvenlik için plastik malzemeler ile tutturdu.
İkinci kez yine vandallıkla kapıları kırdılar... Özel güvenlikçilerin kelepçesi ile Polisimiz, yine kapıları birbirine tutturdu.

Bunu eleştirenlere soruyorum:

Ne yapılsaydı yani!?
1- Terörle irtibatlı illegal grupların üniversiteye girmesine izin mi verilseydi?
2- Polise katil diyenlere göz yumulup ”buyurun geçin” mi denseydi?
3- Terör örgütü marşı okuyanlara üniversite, teslim mi edilseydi?
4- Veya "Durun lütfen! Kapı tamircisi veya çilingir çağıralım.” mı denseydi?

Türk Polisi, kanunun gereğini yerine getirmiştir. 12 Eylül dönemine atıf yapanlara söylüyorum: Demokrasi hukuk ve insan hakları konusundaki siciliniz kapkaradır…


İşi gücü bırakıp ipliğinizi pazara çıkarırız. Ancak Milletimize sorumluluğumuz ve yapılacak işimiz var. Devlet olarak, Aziz Milletimizin desteği ve kanunun verdiği yetki ile, kamu düzeni ve güvenini, huzurumuzu, bozmaya çalışanlara müsamaha gösteremeyiz..."