Gündem

İBB Genel Sekreter Yardımcısı Gökçe: Türkiye, konut fiyatlarının en yüksek arttığı ülke

"Ev sahibi olmak hayal oldu"

29 Aralık 2022 20:36

Türkiye'nin önemli bir konut sorunuyla karşı karşıya olduğunu söyleyen İBB Genel Sekreter Yardımcısı Buğra Gökçe, İstanbul Planlama Ajansı'nın (İPA) araştırma verilerini paylaşarak, "Türkiye konut fiyatlarının en yüksek arttığı ülke" dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Genel Sekreter Yardımcısı Buğra Gökçe, İstanbul Planlama Ajansı'nın (İPA) konut fiyat artışına yönelik araştırma verilerini paylaşarak, İstanbul ve Türkiye'nin önemli bir konut sorunuyla karşı karşıya olduğunu belirtti.

"İstanbul’da konut fiyatları geçen yılın aynı ayına göre yüzde 238 oranında arttı"

Araştırmaya göre Türkiye'nin konut fiyatlarının en yüksek arttığı ülke olduğunu belirten Gökçe, şu ifadeleri kullandı:

"İstanbul ve Türkiye önemli bir konut sorunuyla karşı karşıya. İPA tarafından yapılan bir çalışma yaşadığımız konut krizi ile ilgili çarpıcı veriler sunuyor. Buna göre, Türkiye konut fiyatlarının en yüksek arttığı ülke.

"Plansız uygulamalar konut fiyatlarını yükseltti"

İstanbul’da konut fiyatları geçen yılın aynı ayına göre yüzde 238 oranında arttı. Bunun en önemli sebebi nüfus artışı, hızla artan sığınmacı nüfusu ve gayrimenkul satın alarak vatandaşlık alma yoluyla gelen aşırı talep. Plansız uygulamalar konut fiyatlarını yükseltti.
 

 

"Ev sahibi olmak hayal oldu"

Konut hakkı anayasa tarafından koruma altına alınmıştır. Anayasaya göre devlet planlama yaparak konut hakkını koruyacak tedbirleri alır. Bu adımlar atılmadığı ve yeterli sosyal konut üretilmediği için konut fiyat endeksi aşırı yükseldi. Ev sahibi olmak hayal oldu.
 
 

"Maliyet artışı da yaşadığımız konut krizini derinleştirdi"

Son 6 yılda inşaat maliyetleri 6 kat artarken satın alma gücü düştü. İPA'nın çalışmasına göre sadece 1 yılda inşaat maliyeti yüzde 117 yükseldi. Gelirler bu artışa oranla artmadı. Dolayısıyla maliyet artışı da yaşadığımız konut krizini derinleştirdi. 

"Depreme dayanıklı, nitelikli sosyal konut arzını arttırmak devletin görevidir"

2002 yılında konut sahibi olma oranı yüzde 73 iken bugün yüzde 60’a düşmüş durumda. Peki ne yapmalı? Sosyal konut üretirken, kentsel dönüşümü kolaylaştırmak için kira yardım oranları da artırılmalı.

Biz İstanbul’da yalnız ev sahibine değil, oturana da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın 3 katı kira desteği vermeyi bu yüzden önerdik. Depreme dayanıklı, nitelikli sosyal konut arzını arttırmak devletin görevidir. Bu görevin hakkıyla yerine getirileceği günleri özlemle bekliyoruz."