Gündem

Hürriyet gazetesinde 'evlere tebligat' ile işten çıkarma operasyonu

30 Ekim 2019 14:08

Hürriyet gazetesi pek çok çalışanını evlerine tebligat göndererek işten çıkardı. Şu ana kadar 5 kişinin evine tebligat ulaştığı belirtilirken gazetenin Genel Yayın Yönetmeni Vahap Munyar'ın işten çıkarmalardan haberi olmadığı ileri sürüldü.

Hürriyet, çalışanlarına işten çıkarıldıklarını, evlerine posta yoluyla tebligat göndererek haber verdi. Bugün işe gelen çalışanlardan bir kısmı, evlerine tebligatın ulaştığını yakınlarının haber vermesiyle öğrendi. Çocuğunun işten çıkarılmasına ilişkin tebligatı alan bir annenin haber nedeniyle fenalaştığı belirtildi.  Evde yakını olmayanlar ise muhtarlarını arayarak tebligat sordu. İşten çıkarılanların bir kısmı da durumdan, kurumsal mail hesapları kapatıldığı için gazete sistemine girememeleri nedeniyle haberdar oldu.

Şu ana kadar tebligat ulaşan en az 5 çalışan olduğu, işten çıkarılanlar arasında Çınar Oskay, İpek Yezdani, Sebati Karakurt, Kenan Başaran, İbrahim Yurtbay, Önder Öndeş, Dürdane Kırçuval, Serkan Ocak, Aydil Durgun, Aslı Barış, Mustafa Doğan ve gazetenin insan kaynakları servisinden üç kişinin bulunduğu belirtiliyor. İşten çıkarılanlar arasında kıdem tazminatı hakkı kazanmak için bir haftası kalan bir gazetecinin de bulunduğu belirtildi. Çalışanlara posta yoluyla ulaşan tebligatta kararın 25 Ekim'de alındığı ve gerekçesinde "Yönetim Kurulu'nun işletmesel kararı" yazdığı öğrenildi.

"Mail hesabım kapatılınca kovulduğumu öğrendim" 

İşten çıkarılma haberini mail hesabının kapatılmasıyla aldığını söyleyen Serkan Ocak, Twitter üzerinden bir mesaj paylaştı. Ocak'ın mesajında şu ifadeler yer aldı: "Gazetecilik hayatımda bunu da yaşamak varmış, mail hesabım kapatılınca Hürriyet'ten kovulduğumu öğrendim. Özetle, kovuldum ey halkım unutma bizi..."

Hürriyet mail hesabına erişiminin engellendiğini duyuran gazeteci Banu Tuna da evine tebligat geldiğini doğruladı. Twitter hesabından açıklama yapan Tuna şunları yazdı: "Sabah evden erken çıktığım, yalnız yaşadığım ve şu anda şehirdışında olduğum için işten atıldım mı bilmiyorum. çünkü atıldığımız görülmemiş biçimde eve tebligatla bildirilmiş. hürriyet mail hesabım bloke edildiğine göre atılmış olabilirim. 23 yılın sonunda başımıza gelen bu oldu"

Hürriyet'ten ayrılan gazeteciler arasında yer alan İpek Özbey, Twitter hesabından "Hürriyet'le yolları ayırdık" mesajını paylaştı. Özbey'in mesajında şu ifadeler yer aldı: "Bugün hürriyet ile yolları ayırdık... her şey çok güzel olacak."

Odatv'nin gazete kaynaklarından edindiği bilgiye göre ise, işten çıkarılmalardan gazetenin Genel Yayın Yönetmeni Vahap Munyar'ın da, servis şeflerinin de haberi olmadı. 

Hürriyet'te eve tebligatla işten çıkarma haberlerinin ardından gazetenin köşe yazarı Gülse Birsel istifa ettiğini Twitter üzerinden bir mesaj paylaşarak duyurdu. Birsel'in mesajında ""Hürriyet gazetesinden istifa etmeye karar verdiğimi buradan duyururum. Okuyuculardan özür dilerim, ileride başka yazılarla görüşmek dileğiyle. Herkese sevgiler" ifadeleri yer aldı.

TIKLAYIN- Gülse Birsel, Hürriyet'ten istifa etti

Gülse Birsel'in ardından bir başka ayrılık duyurusu da müzik yazarı Naim Dilmener'den geldi. Dilmener, Hürriyet'te kalma sebebinin baştan beri Çınar Oskay ve ekibi olduğunu söylediği mesajında "Onlar yoksa benim kalmamın bir anlamı olmaz" dedi. Dilmener'in paylaştığı mesaj şöyle: "Doğan zamanı da, sonraki Demirören zamanı da; Hürriyet’te yazmamın tek sebebi Çınar Oskay ve ekibiydi. Onlar yoksa benim kalmamın bir anlamı olmaz. Ben de ayrılıyorum. Oskay ve arkadaşlarına teşekkürlerim sonsuz. Yolları her daim AÇIK olsun."

TIKLAYIN- Müzik yazarı Naim Dilmener de Hürriyet'ten ayrıldığını duyurdu