Gündem

HSYK'da atamalar düğümlendi

Adalet Bakanlığı 2010 Yaz Kararnamesi taslaklarının karara bağlanmayan bölümlerinin geri çekildiğini bildirdi.

18 Ağustos 2010 03:00

T24 - Adalet Bakanlığı 2010 Yaz Kararnamesi taslaklarının karara bağlanmayan bölümlerinin geri çekildiğini bildirdi. 1500’e yakın ünvansız hakim ve savcının atamasını tamamlayan HSYK’da, diğer atamalarda kriz çıktı. Bakanlık, "HSYK'daki öneriler görüşülen davalara doğrudan müdahale sonucunu doğurur" dedi. HSYK Başkanvekili Kadir Özbek ise, Hiç bir HSYK üyesinin devam eden davalara müdahalesi sözkonusu olamaz. Önemli sıkıntı var, aşmaya çalışıyoruz" diye konuştu.


Özbek, kurul çalışmaları HSYK'ya girişinde gazetecilerin sorularını yanıtlamış ve kararname çalışmasında önemli sıkıntıları olduğunu ve bu sıkıntıları aşmaya çalıştıklarını kaydetmişti.


Adli yargı, unvanlı mahkeme başkanı ve başsavcıların atamalarına ilişkin, Adalet Bakanlığının kurula gönderdiği kararname taslağı üzerindeki çalışmaların devam ettiğini belirten Özbek, "Kurul çalışmalarında önemli sıkıntılarımız var aşmaya çalışıyoruz" dedi.


Bakanlık açıklaması

Adalet Bakanlığından yapılan açıklamada, 2010 Yaz Kararnamesi taslaklarının karara bağlanmayan bölümlerinin geri çekildiği bildirildi.


Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, 6 Temmuzda Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'na (HSYK) sunulan 2010 yılı yaz kararnamesi görüşmelerinin büyük ölçüde tamamlandığı belirtilerek, bin 271 hakim ve Cumhuriyet savcısını kapsayan kararnamenin 16 Ağustosta açıklandığı hatırlatıldı.


Açıklamada, ana taslaktan kalan 67 hakim ve savcı ile unvanlılar taslağındaki 79 hakim ve savcının durumlarının görüşülmesi sürerken, HSYK üyelerince, 84 kişinin isimleri görüşülmeyi bekleyen kararnameye eklenmek üzere, 140 kişinin isimleri ise durumları değerlendirilerek gerekirse kararnameye eklenmek üzere teklif edildiği belirtildi.


Bu teklifler içerisinde başta İstanbul, Erzurum ve Diyarbakır olmak üzere özel yetkili (CMK 250) mahkemeler ve savcılıkların yapısını tamamen değiştirmeye dönük önerilerin de bulunduğu ifade edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:


"Bu önerilerin görülmekte olan davalar ile yürüyen soruşturmalara doğrudan müdahale etme sonucunu doğuracağı açıktır. Ayrıca, söz konusu önerilerin değerlendirilmesi ve kararnameye dahil edilmeleri halinde bunların boşalttıkları yerlere de yeni atamaların yapılması gerekecek ve bu şekilde çok sayıda hakim ve savcıyı ilgilendiren yeni bir düzenleme yapılması ihtiyacı doğacaktır. Bu da ancak yeni bir taslak çalışmasıyla mümkün olabilecektir.


Kanun, Yönetmelik ve Prensip Kararları çerçevesinde tüm bu önerileri değerlendirmek, yargı bağımsızlığı ve tabii hakim ilkesini ihlal etmeyecek şekilde hazırlanacak yeni çalışmayı Kurulun önüne getirmek üzere kararname taslaklarının karara bağlanmayan bölümleri geri çekilmiştir."

ETİKETLER

haber