Gündem

HSK'da mesleğe kabul edildikten sonra geri çekilen eski avukat: "2014'te hükûmeti eleştirdiğin bir video var" dendi; Adalet Bakanı itiraz etmiş

07 Temmuz 2020 09:29

Eski MHP Kırşehir İl Başkan Yardımcısı avukat Bülent Demirbaş, tüm sınav, mülakat ve güvenlik soruşturmalarını geçmesinin ardından Hâkimler ve Savcılar Kurulu’nda (HSK) mesleğe kabul edildi. HSK kararının bir süre sonra geri çekildiğini öğrenen Demirbaş, kendisine “2014’te 17-25’ten dolayı hükûmeti eleştirdiğine dair bir video var, basın açıklaması var” denildiğini belirtti. Demirbaş, “Adalet Bakanı, HSK’nin benim mesleğe kabulüm ile ilgili aldığı karara itiraz etmiş. HSK de kararını Adalet Bakanı’nın itirazı üzerine geri çekmiş” dedi.

Cumhuriyet'ten Ömer Duran'ın haberine göre, süreci anlatan Demirbaş, 24 Aralık 2016’da hâkimlik-savcılık yazılı sınavına girdiğini ve sınavı kazandığını belirterek durumu, şöyle anlattı:

“Akabinde 8 Mart 2017’de mülakata girdim ve mülakatı da kazandım. Daha sonra mülakat sonrası akademide hâkimlik-savcılık eğitimi gördüm. Eğitim sonrası akademide resmi yazılı sınav yapıldı, onu da kazandığım açıklandı. Mesleğe kabul sürecimde HSK 2. Daire’de yapılan oylamada 3’e 3 berabere kalındı. Ben daha önce MHP İl Başkan Yardımcılığı, MHP İl Genel Meclis üyeliği ve grup başkanlığı yaptığım dönemlerde, MHP’nin AK Parti’ye karşı katı bir muhalif tavrı vardı. 15 Temmuz sürecinde MHP, Cumhur İttifakı yakınlaşmasına girdi. Doğal olarak biz de yakınlaştık. Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine ‘Evet’ oyu verilmesi için köşe yazıları yazdım. İttifak sürecinde de genel merkezimizin söylemleri doğrultusunda yine siyasetime devam ettim. Fakat HSK’de ‘2014’te 17-25’ten dolayı hükümeti eleştirdiğine dair bir video var, basın açıklaması var’ denildi. Ben de HSK’ye verdiğim dilekçelerde ‘Evet, doğru’ dedim. O dönemde MHP sert muhalefet yapıyordu. Fakat MHP ile AK Parti de yakınlaşınca biz de o doğrultuda yine Cumhur İttifakı lehine desteklerimizi verdik."

Demirbaş, “Fakat Adalet Bakanlığı’na, kim ihbar etmiş bilmiyorum, ‘AK Parti’yi eleştirmiş bir kişi hâkim ve savcılığa kabul edildi’ şeklinde ihbar gittiğini öğrendim. Bana gelen habere göre, Adalet Bakanı da HSK’nin benim mesleğe kabulüm ile ilgili aldığı karara itiraz etmiş. HSK de benim mesleğe kabul ile ilgili kararını Adalet Bakanı’nın itirazı üzerine geri çekmiş” dedi.