Gündem

Hrant Dink Vakfı'na tehdit davasında karar

Hüseyin Ateş’e 2 yıl 6 ay, Ersin Başkan’a 2 yıl hapis cezası

29 Haziran 2022 14:56

Hrant Dink Vakfı'nı elektronik posta yoluyla tehdit ettikleri iddiasıyla "Zincirleme şekilde imzasız mektupla veya özel işaretlerle tehdit" suçundan iki sanığın yargılandığı davada karar çıktı. Sanıklar Hüseyin Ateş, 'tehdit' suçundan 2 yıl 6 ay, Ersin Başkan ise 2 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

İstanbul 56. Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada, tutuksuz sanıklar duruşmaya gelmedi. Duruşmada, sanıkların ve şikayetçiler Hrant Dink Vakfı ve Fethiye Çetin'in avukatları hazır bulundu.

Duruşma savcısı, her iki sanık hakkında tehditlerin nitelikli halden değil, "Basit tehdit" kapsamında kaldığı iddiasıyla cezalandırılmalarını istediği mütalaasını tekrar ettiğini belirtti. Şikayetçi Fethiye Çetin'in avukatı Ümre Deniz Tuna, "Varsayılan örgütlerin korkutucu gücünden faydalanılarak söz konusu suç işlenmiştir. Hüseyin Ateş'in 'Rakel Dink ve o avukatı ölecek' sözü ile özellikle 'Bir gece ansızın geleceğiz. Orayı başınıza yıkacağız' sözü Hrant Dink'in ölümüyle alakalıdır. Söz konusu sözler Hrant Dink'in ölümüyle özdeşleşmiştir. Hrant Dink dosyasında söz konusu kişiler örgütten dolayı ceza almışlardır. Bu söz, Agos Gazetesinin önünde kalabalık bir grup tarafından sarf edilmiştir. Yine Hrant Dink'in ölümüne atıf yapılmaktadır ve 'O avukat'tan kasıt Fethiye Çetin'dir. Kendisi kamu görevlisidir. Sanıkların nitelikli tehdit suçundan cezalandırılmasını talep ederim" dedi.  Hrant Dink Vakfı avukatı Hülya Deveci de sanıkların nitelikli tehdit suçundan cezalandırılmasını talep etti.

Beraatlerini istedi

Sanıkların avukatı Orçun Kaan Keleş de "Müvekkillerimin örgüt ile bağlantısı yoktur. Sadece bir sözden hareketle cezalandırılmaları talep edilmektedir. aleyhe hususları kabul etmiyoruz. Her söylenilen söz örgütle bağlantılı olduğu anlamına gelmez. Beraatlerini talep ederim" dedi.

İki sanığa indirimsiz ceza

Mahkeme, sanıklardan Hüseyin Ateş'i birden fazla kişiye karşı değişik zamanlarda birden fazla kez "Zincirleme şekilde tehdit" suçundan 2 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırdı. Diğer sanık Ersin Başkan'a ise birden fazla kişiye karşı "Zincirleme şekilde tehdit" suçundan 2 yıl hapisle cezalandırılmasına karar verdi. Her iki sanık hakkında da takdiri indirim uygulanmadı.

İddianame

Hrant Dink Vakfı'na, ilk olarak 27-28 Mayıs'ta gönderilen tehdit içerikli e-postalar nedeniyle İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca re'sen soruşturma başlatılmıştı. Hazırlanan iddianamede, Hrant Dink Vakfı yöneticileri ve avukat Fethiye Çetin'in de aralarında olduğu 9 şikayetçi yer aldı. İddianamede, ilk tehdit olayıyla ilgili Konya'da yakalanarak İstanbul'da tutuklanan Hüseyin Ateş hakkında, 27-28 Mayıs'ta e-posta gönderip, 23 Mayıs'ta Hrant Dink Foundation'ın Instagram hesabına yorum yaparak üç ayrı tehdit eylemini gerçekleştirdiğini belirtildi. Sanık Ateş'in 'Zincirleme şekilde imzasız mektupla veya özel işaretlerle tehdit' suçundan 7,5 yıldan 26 yıl 3 aya kadar hapis cezası talep edildi.

İkinci tehdit olayını gerçekleştiren sanık Ersin Başkan ise Hrant Dink Vakfı'nın e-posta adresine 30 Mayıs tarihinde tehdit mesajı yollayarak  'İmzasız mektupla veya özel işaretlerle tehdit' suçundan tutuklanmıştı. İddianamede, sanık Başkan'ın 2,5 yıldan 8 yıl 9 aya kadar hapsi istendi. 21 Eylül 2020 tarihli ikinci duruşmada, iki sanığın da tahliyesine karar verilmiş