Gündem

HKP avukatları, Hamza Yerlikaya'nın yönetim kuruluna atandığı Vakıfbank'a dilekçe verdi: Bu yolsuzluklarla mücadele etmeye devam edeceğiz

07 Temmuz 2020 12:49

Halkın Kurtuluş Partisi (HKP) avukatları, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı ve bakan yardımcısı Hamza Yerlikaya'nın Vakıfbank yönetim kuruluna atanmasının ardından, Vakıfbank Genel Müdürlüğü’ne dilekçe verdi. HKP avukatları, dilekçelerinin kabul edilmediğini söyledi.

HKP, Hamza Yerlikaya'nın Vakıfbank yönetim kuruluna atanmasının ardından, Yerlikaya’nın sahte diploma aldığı iddiasıyla milletvekilliğinin iptal edilmesi için YSK ve TBMM’ye başvurmuştu. HKP, Hamza Yerlikaya'nın Vakıfbank yönetim kuruluna atanmasının ardından Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na da suç duyurusunda bulunmuştu.

Vakıfbank önünde açıklama

Vakıfbank Genel Müdürlüğü’nün önünde HKP İstanbul İl Başkanı Av. Pınar Akbina basın açıklaması yaptı.

Av. Pınar Akbina açıklamasında, “Şu anda Vakıfbank’ın İstanbul Ümraniye’de bulunan Genel Müdürlüğü’nün önündeyiz. Buraya geçtiğimiz günlerde Vakıfbank Yönetim Kurulu’na atanan Hamza Yerlikaya’nın resmi evrakta sahtecilikten ve diploması olmadığından görevden alınması için dilekçe vermeye geldik. Bildiğiniz üzere geçtiğimiz günlerde Halkın Kurtuluş Partisi (HKP) olarak Hamza Yerlikaya hakkında ve ‘Resmi Evrakta Sahtecilik’ yapan tüm sorumlular hakkında bir suç duyurusunda bulunmuştuk. Şimdi de bu suç duyurusunun gereği olarak Vakıfbank Genel Müdürlüğü’ne dilekçe vermeye geldik” ifadelerine yer verildi.

"Hak, hukuk tanımıyor"

Akbina, “Çünkü Bankacılık Kanununa göre yönetim kurulu üyelerinin Yüksek Okul mezunu olması gerekiyor ve işin gerektirdiği dürüst ve yeterliliğe sahip olmak gerekiyor. Ancak biz kamuoyundan ve basından aldığımız bilgilere göre Ankara 7. Ağır Ceza Mahkemesi’nde Hamza Yerlikaya hakkında ‘Resmi Evrakta Sahtecilik’ suçundan cezası verilmiş durumda yani mahkeme kararıyla da Hamza Yerlikaya’nın Yüksek Okul diplomasının olmadığı çok açık. Ancak AKP’giller hak, hukuk tanımadıkları için Vakıfbank’ın Yönetim Kuruluna Hamza Yerlikaya’yı atadılar” dedi.

Dilekçeyi almadılar

Akbina sözlerine şöyle devam etti:

“Zaten AKP’giller’in kendi Reis’leri başta diplomaları yok. Aynı hukuksuzlar bir silsile halinde devam ediyor. Ancak dilekçemiz el yakıyor. Bugünde yaklaşık 1 saat önce geldik buraya dilekçemizi verdik. Ancak üst makamlar dilekçemizi incelediler ve bu dilekçeyi almayacaklarını söylediler. Biz bu dilekçeyi bir şekilde göndereceğiz kendilerine ulaştıracağız.”

"Hamza Yerlikaya hesap vermeli"

HKP İstanbul İl Başkanı Av. Pınar Akbina açıklamasını, “Ama asıl olan tabii ki böyle halk düşmanlarının, halkın emeğine konan Hamza Yerlikaya gibi AKP’giller’in yöneticileri gibi insanların hesap vermesi. Biz Halkın Kurtuluş Partisi (HKP) olarak suç duyurularımıza bu yolsuzluklarla, vurgunlarla mücadele etmeye devam ediyoruz ve edeceğiz. Halkız, Haklıyız, Yeneceğiz” sözleri ile bitirdi.

Vakıfbank Genel Müdürlüğü tarafından alınmayan dilekçeyi HKP’li avukatlar posta yolu ile göndereceklerini açıkladı.