Gündem

Helikopter kazasında şehit olan 4 askerin cenazesi toprağa verildi

"O, benim kahramanımdı"

12 Şubat 2019 18:42

İstanbul Çekmeköy'de, askeri helikopterin düşmesi sonucu şehit olan 4 asker bugün toprağa verildi.

4 askerden Teknisyen Üstçavuş Astsubay Yakup Avşar (28),  memleketi Niğde'de, Kara Pilot Yüzbaşı Ümit Özerli (33), İzmir'in Bergama ilçesinde, Kara Pilot Yüzbaşı Semih Özcan (33), memleketi Ankara'da, Astsubay Kıdemli Başçavuş İlyas Kaya (35), memleketi Eskişehir'de düzenlenen törenin ardından toprağa verildi.

"Oğlum Bergama'nın son şehidi olsun"

Şehit Kara Pilot Yüzbaşı Ümit Ömerli'nin Türk bayrağına sarılı tabutun başından bir olsun ayrılmayan anne Ayşe Özerli ve eşi Büşra Özerli, üzerine kapanıp gözyaşı döktü. Anne Ayşe Özerli bu sırada, "Oğlum Bergama'nın son şehidi olsun. Bir daha kimsenin canı yanmasın bizim canımız yandı" dedi.

Tabut başında tören kıtasının yanı sıra şehit pilotun meslektaşları da saygı nöbeti tuttu. İkindi vakti kılınan cenaze namazından sonra şehit pilotun tabutunu silah arkadaşları omuzlarına aldı. Namaz sırasında da anne Ayşe Özerli ile eş Büşra Özerli, en ön safta durdu. Tabutun taşınması sırasında Şehit Ümit Özerli'nin annesi Ayşe Özerli, yine yanından ayrılmadı, tabutun altına girip en önde iki eliyle şehit oğlunu silah arkadaşlarıyla birlikte taşıdı. "Oğlumu ben taşıyacağım. Oğlum sen beni taşıyacaktın, ben seni taşıyorum" diyen annenin acısı törene katılan asker ve vatandaşları da gözyaşını boğdu. Acılı anne Ayşe Özerli ile eşi Büşra Özerli, şehit Ümit Özerli'nin top arabasına konulan tabutunun yanından da ayrılmadı. İki acılı kadın top arabasındaki tabutun hemen yanında yürüdü. Ellerini üzerinden ayırmadı.

"O, benim kahramanımdı"

İkindi vakti kılınan cenaze namazından sonra şehit Özcan'ın tabutu, silah arkadaşlarının omuzlarında top arabasına taşındı. Nezihe- İlhami Özcan çifti ile Gizem Özcan, şehit Semih Özcan'ın Türk bayrağına sarılı tabutu taşınırken, arkadan yürüdü. Gizem Özcan, elinde eşinin fotoğrafıyla yürürken, "O benim kahramanımdı" diyerek, gözyaşı döktü. Kara Pilot Yüzbaşı Semih Özcan'ın cenazesi, Cebeci Askeri Şehitliği'nde toprağa verildi.