Gündem

HDP Eş Genel Başkanı Temelli: Vergi affının ülke ekonomisine getirdiği maliyet milyarlarca dolardır

Burak EMEK/DİYARBAKIR, (DHA) - HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, Başbakan Binali Yıldırım'ın vergi ve prim affı açıklamasını eleştirerek, "Son 6 yılda vergi affı ülkeye getirildi, bu vergi affının ülke ekonomisine getirdiği maliyet milyarlarca dolardır

01 Mayıs 2018 01:26

Burak EMEK/DİYARBAKIR, (DHA) - HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, Başbakan Binali Yıldırım\'ın vergi ve prim affı açıklamasını eleştirerek, \"Son 6 yılda vergi affı ülkeye getirildi, bu vergi affının ülke ekonomisine getirdiği maliyet milyarlarca dolardır. Bütçe açığı çok hızla artıyor\" dedi.
HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, partisinin Diyarbakır\'da sivil toplum örgütü temsilcileriyle düzenlediği toplantıya katıldı. Merkez Kayapınar ilçesinde bir otelde düzenlenen toplantıda konuşan Temelli, Başbakan Binali Yıldırım\'ın açıkladığı vergi ve prim affını değerlendirerek, \"Bu vergi affının ülke ekonomisine getirdiği maliyet milyarlarca dolardır. Bütçe açığı çok hızla artıyor. Hazine hızla borçlanıyor ve bu borçlanma karşılığında giderek faizler yükseliyor, şirketler de dış borca sürüklendiğinden dolayı kur yükseliyor. Bu tekçi anlayış ve partili Cumhurbaşkanı sürekli faiz ve kur lobisinden bahsediyor. İktisadi gerçekler başka şey, iktidar başka şeyler söylüyor. İktidar, iktisadi gerçekleri ciddiye almadığı için ekonomi her gün çok daha büyük bir krize sürekleniyor. Şimdi bir kez daha esnafa vergi affı getireceği söyleniyor. Bugün ülkede sadece KOBİ\'lerin vergi borcu 22 milyar lira. Esnafın içinde bulunduğu durum çok net bir şekilde ortada. İktidar bir kez daha vergi affı ya da yapılandırması adı altında bir seçim rüşveti uygulayarak, ekonomiyi çok daha ciddi krize sürükleyecek yola girmiştir\" diye konuştu.
4 MAYIS\'TA ADAYIMIZI AÇIKLAYACAĞIZ
Cumhurbaşkanı adaylarının, Türkiye adayı olarak belirlenmesi için bütün çalışmalarda bir havuz oluşturduklarını dile getiren Temelli, \"Aday önerileri aldık. Bu aday önerileri üzerinden de 4 Mayıs\'ta adayımızı açıklayacağız. Gelen önerilerde ve çeşitli görüşlerde Selahattin Demirtaş\'ın adı öndedir. Demirtaş\'ın adının öne çıkması aslında kimseyi de şaşırtmamalıdır. Çünkü Demirtaş, 2014 Cumhurbaşkanlığı seçiminde de aslında Türkiye\'nin adayı olarak çıkmıştı, bugün de Türkiye\'nin adayı olarak çıkacaktır. Umudumuz bu şekildedir. Çünkü biz 2014\'te yeni yaşamı anlatırken, aslında toplumun bütün kesimlerinin bir araya gelmesini ve demokratik bir Cumhuriyet ile hukukun üstünlüğünü yani yargı bağımsızlığını anlattık. Fakat maalesef bugün Demirtaş\'ın yargılandığı davada bırakın hukuk ve adaleti, orada bir mahkeme salonu bile yoktu. Bürokratik bir işlem gerçekleşiyor. Sarayın talimatıyla sözde bir yargılama süreci gerçekleşiyor. Buna ne kadar yargılama denirse dolaysıyla orada alınacak karar bizim için yok hükmündedir. Bizim adayımız mahkemelerin bu uydurma ve FETÖ\'cü savcıların hazırladığı fezlekelere göre kararını vermeyecektir. Burada sizlerin tercihleriyle Türkiye\'nin her yerindeki tercihlere göre kararını verecektir. Bu konuda çalışmalar devam etmektedir\" diye konuştu.
Toplantı yapılan açıklamanın ardından basına kapalı olarak devam etti.

FOTOĞRAFLI

Haber, değiştirilmeden kaynağından otomatik olarak eklenmiştir