Gündem

Hazine ve Maliye Bakanlığı: Ekonomimiz aleyhinde algı oluşturmaya çalışanlara karşı hukuki süreç başlatıldı

12 Kasım 2019 17:42

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın 'Ekonomi kötü diyen ekonomistlere terörist benzetmesinde bulunduğuna' dair çıkan haberlere Bakanlık'tan tepki geldi. Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından bir açıklama yapılarak "Ekonomimiz aleyhinde algı oluşturmaya çalışanlara karşı hukuki süreç başlatıldı" dendi.

Açıklamada, "Albayrak'ın konuşmasının içeriği bazı internet sitelerince çarpıtılarak, “Berat Albayrak ‘Ekonomi kötü’ diyen ekonomistlere terörist benzetmesinde bulundu” başlığı ile haberleştirilmiştir. Bu haberlerin gerçekle uzaktan yakından alakası yoktur. Bakanımız Berat Albayrak'ı hedef alan haberleri yapanlara, aynı şekilde bu yalan ve iftiraları gündemde tutan kişilere karşı gerekli tüm hukuki süreçler başlatılmıştır. Ekonomimiz aleyhinde algı oluşturmaya çalışanlara karşı hukuki süreç başlatıldı. Ekonomi aleyhine algı oluşturmaya çalışanlar ile terör operasyonunda algı oluşturmaya çalışanlar birbirinden farksızdır" ifadeleri yer aldı.

"Terör eylemlerinde gördüğümüz ekipten farkı yok" 

Bakan Albayrak, Ordu Ticaret ve Sanayi Odası tarafından Ordu Kültür Sanat Merkezi'nde (OSKM) düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada  "Birileri çıkacak, isimlerinin başında ekonomist, profesör yazan ama bu ülkeye zarar vermeye çalışan, nereye hizmet etmeye çalıştığı, hangi tabloları çizerek, milleti korkutmaya, Türkiye aleyhinde bir algı oluşturmaya çalışan bu kişilerin, terör eylemlerinde gördüğümüz ekipten farkı yok." demişti. 

Albayrak'ın açıklamalarının medyada yer almasının ardından İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener de Albayrak'a tepki göstererek, "Kayınpeder torpiliyle oturduğun makamı yeterince işgal ettin. Ay sonunu getiremeyen vatandaşıma terörist diyemezsin. Haddini bil damat" demişti.

Daha önce Reuters haber ajansına tepki gösterilmişti 

Hazine ve Maliye Bakanlığı daha önce de Reuters haber ajansının İVME ve finans paketlerine dair yaptığı bir habere tepki göstermiş, Reuters'ın haberlerinde 'ekonomiyi hedef alarak aleyhte algı oluşturmaya çalıştığı' açıklaması yapılmıştı. Bakanlık, ""Kasıtlı bir ajanda yürüten ilgili haber ajansının tutumu tarafsız yayıncılık ilkeleriyle örtüşmemektedir" demişti.

Ayrıntılar geliyor...