Gündem

Hava Harp Okulu davasında 41 sanığa ağırlaştırılmış müebbet hapis talebi

Duruşmalar 5 ve 9 Ağustos 2019 tarihleri arasında Silivri'de görülecek

22 Temmuz 2019 17:34

15 Temmuz darbe girişimi sırasında Hava Harp Okulu'ndaki eylemlerine ilişkin 28'i tutuklu 43 sanık hakkında açılan davada, savcı esas hakkındaki mütalaasını mahkemeye sundu. Savcı mütalaasında 41 sanığın "Anayasayı ihlal" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapsini isterken, 2 sanığın da savunmalarının alınmamış olması sebebiyle dosyalarının ayrılmasına karar verilmesi talep etti.

İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davada savcı celse arasında esas hakkındaki mütalaasını mahkemeye sundu. 49 sayfalık mütalaada, eski Kurmay Albay Hüseyin Ergezen'in "Anayasa'yı ihlal", "Silahlı terör örgütü üyeliği", "Kamu hizmetlerinden yararlanma hakkının engellenmesi" ve "Ulaşım araçlarının kaçırılması" suçlarından ağırlaştırılmış müebbet ve 22 yıl 10 aydan 56 yıl 3 aya kadar hapis cezasına çarptırılması istendi. Mütalaada, eski Kurmay Binbaşı Ecir Şık, eski Hava Mühendis Albay Süleyman Demirci ve eski Mühendis Albay Yılmaz Altuntaş'ın da aralarında bulunduğu 40 sanığın "Anayasayı ihlal" suçundan ayrı ayrı ağırlaştırılmış, "Silahlı terör örgütü üyeliği" suçundan da 15'er yıla kadar hapisleri talep edildi. Mütalaada, sanıklar Yusuf Günana ve Emir İrfan Kara'nın savunmalarının alınmamış olması sebebiyle dosyalarının ayrılması istendi. 

Duruşmalar 5 ve 9 Ağustos 2019 tarihleri arasında Silivri'de görülecek. 5 gün sürecek duruşmalarda sanıkların esas hakkındaki mütalaaya karşı savunmaları alınacak. (DHA)