Dünya

Hamaney'den, Atom Enerji Kurumu'na hazırlık talimatı

Dini lideri Ayetullah Ali Hamaney, ABD'nin nükleer anlaşmadan çekilmesinin ardından İran'a yeniden ekonomik yaptırım başlatmasını eleştirdi

05 Haziran 2018 00:34

İran dini lideri Ayetullah Ali Hamaney, 2015 yılında dönemin ABD Başkanı Barack Obama ile imzalanan nükleer anlaşmanın ardından askıya alınan nükleer çalışmaların yeniden başlatılması için Nükleer Enerji Kurumu'na talimat verdi.

İran dini lideri Ayetullah Ali Hamaney, İran İslam Cumhuriyeti’nin kurucu lideri Ayetullah Humeyni’nin ölüm yıl dönümü nedeniyle düzenlenen törende konuştu. Hamaney, ABD’nin İran’la 2015 yılında varılan nükleer anlaşmadan çekilerek, İran’a yönelik yeniden ekonomik yaptırımlar başlatmasını eleştirdi.

Ayetullah Hamaney, “Bazı Avrupa ülkeleri, İran’ın hem ekonomik yaptırımları kabullenip hem de nükleer faaliyetlerinden vazgeçmesini istiyor. Bu devletlere sesleniyorum, bu rüyanız gerçekleşmeyecek. İran halkı ve devleti, hem ambargoda olup, hem nükleer faaliyetlerinin kısıtlanmasını kabul etmeyecek” dedi.

Uranyum zenginleştirme faaliyeti konusuna da değinen Hamaney, “Nükleer Enerji Kurumu, mevcut nükleer anlaşma kapsamında, 190 bin santrifüje ulaşılması için derhal hazırlıklarına başlamalı ve Cumhurbaşkanı’nın talimatını verdiği diğer hazırlıklar da yarından itibaren başlatılmalı” diye konuştu. (DHA)