Gündem

Haluk Levent, Gazze'ye yardım için BM'de

"UNRWA ile birlikte plan geliştirmeye karar verdik"

07 Şubat 2024 19:25

AHBAP Derneği Başkanı ve müzisyen Haluk Levent, Birleşmiş Milletler'e gitti ve BM Küresel iletişim departmanı Sosyal Yardım Başkanı Maher Nasser ile görüştü. Levent, Gazze'ye yapılacak yardımlar için plan geliştirmeye karar verdiklerini vurguladı.

Haluk Levent, Gazze'ye yardım için Birleşmiş Milletler Yakın Doğu'daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı (UNRWA) ile iş birliği yaptıklarını duyurdu. Ayrıca Levent, BM'nin 9-10 Mayıs’ta Nairobideki Sivil Toplum Konferansı'nda konuşacak.

Levent, sosyal medya platformu X'ten yaptığı paylaşımda şunları söyledi:

"Ve Birleşmiş Milletlerdeyim.

BM Küresel iletişim departmanı Sosyal Yardım Başkanı Maher Nasser ile buluştuk.

Gazze’ye yardım için UNRWA ile birlikte plan geliştirmeye karar verdik.

Ayrıca BM nin 9-10 Mayıs’ta Nairobideki Sivil Toplum Konferansında konuşacağım."

UNRWA nedir?

BM üyesi devletlerin gönüllü katkılarıyla finanse edilen UNRWA, faaliyetlerine başladığı 1950'den bu yana Filistinli mültecilere gıda, sağlık, eğitim ve barınak gibi insani yardımları sağlayan ana kuruluş konumunda bulunuyor.  Ajans, 5,9 milyon Filistinli mülteciye destek sağlıyor.

UNRWA, yaklaşık 74 yıldır Filistinlilerin yaralarını sarmaya çalışırken bu süreçte tesisleri defalarca İsrail tarafından vuruldu, tonlarca gıda ve ilaç yok edildi.

İsrail'in iddiaları

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, İsrailli yetkililerin UNRWA personelinin 7 Ekim saldırılarına karıştığına ilişkin iddialarının acilen soruşturulmasını istemişti. UNRWA da İsrail'in iddialarına yönelik soruşturma başlatmıştı.

Birçok ülke UNRWA'ya desteğini çekmişti

Almanya, İsviçre, İtalya, Kanada, Finlandiya, İzlanda, Avustralya, İngiltere, Hollanda, ABD, Fransa, Avusturya, Japonya ve Estonya UNRWA'ya yönelik finansal desteğini geçici süreyle durdurma kararı aldıklarını açıklamıştı.

Norveç, İrlanda ve İspanya ise UNRWA'ya desteklerini sürdüreceklerini duyurmuştu.