Gündem

Hâkimler ve Savcılar Kurulu'nun ihraç ettikten üç ay sonra göreve iade ettiği o savcı FETÖ'den ceza aldı

14 Ekim 2019 10:16

Hâkimler ve Savcılar Kurulu (HSK) tarafından ihraç edildikten üç ay sonra görevine iade eden savcı Semih Kır’a FETÖ üyeliği iddiasıyla altı yıl üç ay hapis cezası verildi. Samsun’un Vezirköprü ilçesinde başsavcı vekilliğine kadar yükselmiş olan Semih Kır, tekrar açığa alındı.

Birgün'den Dilan Esen'in haberine göre, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcısı olarak görev yapan Semih Kır, 1 Aralık 2016’da FETÖ ile irtibatı olabileceği gerekçesiyle görevden uzaklaştırıldı. Kır, 13 Şubat 2017 tarihinde HSK tarafından meslekten çıkarıldı. HSK, üç ay sonra Kır hakkındaki görüşünü değiştirdi ve 8 Mayıs 2017’de göreve iade kararı verdi. Kır, Vezirköprü Cumhuriyet Başsavcılığı’na atandı.

Bu arada Gaziantep 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nde, Semih Kır’a FETÖ üyeliği suçundan dava açıldı. Davada ifadesi alınan dört tanık, Semih Kır’ın üniversite yıllarında ve staj döneminde örgütün evlerinde kaldığını, bu ilişkisini 17-25 Aralık’tan sonra sürdürdüğünü ileri sürdü. Öte yandan Kır’ın evinde Fethullah Gülen’in şiirlerinin bulunduğu ses dosyası çıktığı belirtildi. Semih Kır ise hakkındaki tüm iddiaları reddetti.

Semih Kır hakkındaki dava,17 Eylül tarihinde sona erdi ve Kır’a ‘silahlı örgüt üyeliği’ suçundan altı yıl üç ay hapis cezası verildi. Kır’a yurtdışına çıkış yasağı kondu. Bu karar üzerine Semih Kır, yeniden açığa alındı.