Gündem

'Hâkim ve savcı adayları 1934'ten beri fişleniyor'

Adalet Bakanlığı, 'hakim ve savcı adaylarının fişlendiğine' yönelik haberlere ilişkin açıklama yaptı.

03 Ocak 2011 02:00

T24 - Adalet Bakanlığı, "hakim ve savcı adaylarının fişlendiğine" yönelik haberlere ilişkin açıklama yaptı. 'Hakim ve savcı adaylarına ilişkin değerlendirme notlarının 1934'te yürürlüğe giren kanunla başladığına dikkat çekilen açıklamada, 'fişlemelerin' AKP Hükümetiyle başlatıldığını söylemenin haksızlık olduğu vurgulandı.

Adalet Bakanlığından yapılan açıklamada, ''hakim ve savcı adaylarının fişlendiğine'' yönelik haberlere ilişkin, ''Önceki hükümetler döneminde de var olan bir uygulamanın mevcut hükümet ile bağlantı kurularak son yıllarda başlatıldığı yönündeki iddialar hiçbir şekilde gerçeği yansıtmamaktadır'' ifadelerine yer verildi.

Bakanlığın Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliğinden yapılan yazılı açıklamada, ''hakim ve savcı adaylarının fişlendiğine'' yönelik haberlere ilişkin açıklama yapıldığı bildirildi.

Açıklamada şunlar kaydedildi:

''Hakim ve savcı adaylarına ilişkin bilgi ve değerlendirme notlarının tutulması uygulaması 1934'te çıkarılan Hakimler Kanunu ile başlamıştır. Bu uygulama günümüze kadar görev yapmış hükümet ve bakanlar döneminde rutin olarak devam ettirilmiştir. Önceki hükümetler döneminde de var olan bir uygulamanın mevcut Hükümetle bağlantı kurularak son yıllarda başlatıldığı yönündeki iddialar hiçbir şekilde gerçeği yansıtmamaktadır.''


ETİKETLER

haber