Gündem

Güngör Uras'ın ardından siyaset, medya ve iş dünyasından taziye mesajları

"Güngör Uras'ı kaybetmenin üzüntüsünü yaşıyoruz"

20 Ağustos 2018 10:52

Milliyet Gazetesi yazarı Güngör Uras'ın hayatını kaybetmesinin ardından siyaset, medya ve iş dünyasından taziye mesajları geldi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay Güngör Uras'ın vefatıyla ilgili olarak, "Ekonomi gazeteciliğinin usta kalemi Prof. Güngör Uras’a Allah’tan rahmet diliyorum. Yazı ve görüşleriyle Türkiye ekonomisine önemli katkılar sağlayan, ekonomi biliminin herkesçe anlaşılması için çaba sarf eden bilge bir kişiyi kaybettik. Ailesinin ve sevenlerinin başı sağolsun" açıklamasında bulundu.

"Ülkemiz için önemli bir değerdi"

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak: Twitter hesabından açıklama yayınlayan Albayrak, "Çok kıymetli Güngör Uras Beyefendi’nin vefatını büyük bir teessürle öğrendim. Hane halkına ekonomiyi “Ayşe teyze ekonomisi” ile basit ve anlaşılır şekilde anlatan Güngör Bey, ülkemiz için önemli bir değerdi. Cenabı Allah’tan kendisine rahmet, değerli ailesine sabırlar diliyorum" ifadelerini kullandı.

"Kıymetli bir insanı kaybettik"

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Uras'ın vefatına ilişkin resmi Twitter hesabından taziye mesajı yayımladı. Kalın, "Değerli ekonomi hocası Prof. Dr. Güngör Uras’a Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyorum. Finansal okur yazarlığa ve ülkemizin ekonomik önceliklerine her vesileyle ve sade bir dille dikkat çeken kıymetli bir insanı kaybettik. Mekanı cennet olsun." dedi.

"Güngör Uras'ı kaybetmenin üzüntüsünü yaşıyoruz"

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, "Ali Rıza amca ve Ayşe teyzenin ekonomi dünyasını anlamasına değerli katkılar sağlayan usta ekonomi yazarı Güngör Uras'ı kaybetmenin üzüntüsünü yaşıyoruz.  Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı dilerim" dedi.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, "Prof.Dr. Güngör Uras hocamızın hayatını kaybettiğini üzülerek öğrendim. 
Ekonomiyi halkın anlayacağı dilde “Ayşe teyze” ve “Ali Rıza amca” örnekleriyle anlatmasıyla da tanınan #Milliyet Gazetesi ekonomi yazarı Güngör Uras’a Allah’tan rahmet diliyorum. Yakınlarının başı sağolsun." açıklamasında bulundu.

"Mekanı cennet olsun"

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Güngör Uras'ın hayatını kyabettiğini üzülerek öğrendim. Güngör Uras; sanayiye, tarıma, üretime, tasarrufa vurgu yapan, planlı ekonominin ve büyümenin önemine her daim dikkat çeken bir isimdi.  Mekanı cennet olsun..." ifadelerine yer verdi.

TÜSİAD'dan taziye mesajı

TÜSİAD'ın taziye mesajında, "TÜSİAD'ın Türk özel sektörünün bağımsız,  gönüllü ve etkili sivil toplum kuruluşu olarak kurulmasına ve bugünlere gelmesine  vizyonu, girişimciliği ve emeği ile büyük katkısı olan ilk genel sekreterimiz,  değerli ekonomist ve yazar Güngör Uras'ın vefatının derin üzüntüsü  içindeyiz. Merhuma Allah'tan rahmet, ailesine, yakınlarına ve ülkemize başsağlığı  diliyoruz." ifadeleri kullanıldı.

EGD: Birçoğumuzun ilham kaynağı

Ekonomi Gazetecileri Derneği (EGD) ekonomi yazarı  Güngör Uras'ın vefatı dolayısıyla taziye mesajı yayımladı. 

EGD'nin taziye mesajında, "Ayşe Teyze, Ali Rıza Amca örneklemeleriyle ekonomi haberlerini en anlaşılır hale getirerek yazan, yorumlayan duayen gazeteciyi, Prof. Dr. Güngör Uras'ı kaybettik. Birçoğumuzun ilham kaynağı Uras'ı rahmetle anıyor, başta ailesi ve yakınları olmak üzere okurlarına başsağlığı diliyoruz." ifadeleri kullanıldı.

"Gazeteler için önemli bir değerdi"

Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Vahap Munyar CNN TÜRK canlı yayınında Güngör Uras'ın hayatını kaybetmesi ile ilgili şunları söyledi:

"TÜSİAD'ın ilk döneminde genel sekreter olarak İstanbul'a gelmişti Güngör ağabey o zamandan beri tanırım. Çok önemli bir ekonomistti. Gazeteler için önemli bir değerdi. Onu arayacağız gerçekten çok üzgünüm. Hastaneye ziyaretine gittim bir hafta önce artık çok zorlanıyordu asistanı hem Milliyet'e hem de Dünya Gazetesi'ne yazılarını yazıyordu. Yeni bir kitabı çıkmıştı o kitabı bile ihmal etmedi. Kitabını hediye etti. Ben yeni göreve başladığımda çok sevinmişti."

"Anadolu'nun nabzını çok iyi tutardı"

Dünya Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hakan Güldağ CNN TÜRK canlı yayınında Güngör Uras'ın hayatını kaybetmesi ile ilgili şunları söyledi:

"Yeri doldurulamaz bir isimdi. Dünya Gazetesi'nin ilk yazarlarından biridir. Her gün yazılarını esirgememiş bir isimdi. İlerlemiş hastalığına rağmen mutlaka yazmaya çalıştı. Elinden geldiğince okurlarına bilgilerini aktarmaya çalıştı. Çok takdir edilmesi gereken bir hayatı oldu. Sadece gazeteci ve köşe yazarı kimliğinin yanı sıra kendisi TÜSİAD'ın ilk Genel Sekreteri'dir. Anadolu'nun nabzını çok iyi tutardı. İş dünyasıyla çok iç içe bir insandı. Hepimiz açısından çok büyük bir kayıp. Türkiye açısından aklıyla fikriyle çok katkı sağlamış bir insandı hepimizin başı sağolsun."

"Hayali, hayatı üretimdi"

Milliyet Gazetesi Ekonomi Müdürü Şükrü Andaç, CNN TÜRK canlı yayınında Güngör Uras'ın hayatını kaybetmesi ile ilgili şunları söyledi: 

"Bir süredir rahatsızlığı vardı. Sadece ustamız değil Türk ekonomisinin devlet planlamasından başlayıp bir çok özel grubun bugünlere gelmesinde katkısı olan bir isimdi. Hayali, hayatı üretimdi. Değerli bir ismi kaybettik Allah'tan rahmet diliyorum. Üç gün önce birlikteydik, bayramın birinci günü de birlikte olacaktık ama nasip olmadı. Son ana kadar iyiydi hayata direndi gözündeki heyecanı hiç kaybetmedi. Ayşe Teyze karakterine yazılarında hayat vermişti. Ayşe Teyze öksüz kaldı desek yeridir. Önemli notlara işaret eden muazzam bir isimdi."

"Bilgi yönü çok geniş bir isim"

Milliyet Gazetesi Yazarı Servet Yıldırım CNN TÜRK canlı yayınında Güngör Uras'ın hayatını kaybetmesi ile ilgili şunları söyledi:

"En son perşembe günü görüştüm. Bizim meslek için bambaşka bir yeri var. Türkiye için çok farklı yönleri olan özel birisi. Ekonomiyi en güzel şekilde anlatıp okutabilmiş birisi. Akademisyen yönü vardır. Bilgi yönü çok geniş bir isimdir. Ekonominin sürekli içinde oldu sürekli sevdirdi. Üretmeden bir şey olmaz temasını işleyenlerden birisiydi. Dün yazdığım köşemde Güngör Uras'ın yazısından bir alıntı yapmıştım. Bizler için büyük bir hoca büyük bir ustadır. Yıllarca mutfağı da yazdı. Çok yönlü bir kişilik bizim için çok büyük bir kayıp hepimizin başı sağolsun."