Dünya

Güney Kore'nin YouTube kanalı hacklendi: Elon Musk videoları yayımlandı

Bir hafta içinde Güney Kore hükümetine ait üç YouTube kanalı saldırıya uğradı

05 Eylül 2022 22:49

 

Güney Kore hükümetinin resmi YouTube kanalı, cumartesi hacker saldırısına uğradı. Yaklaşık 260 bin abonesi olan hesabın adı, yerel saatle 03.30'ta hacklendikten sonra SpaceX Invest olarak değiştirildi. Kanalda SpaceX ve Tesla CEO'su Elon Musk'ın görüntülerini de içeren kripto paralarla ilgili bir video yayımlandı.

Independent Türkçe'de yer alan habere göre; yayını izleyenlerin sayısının 50 bini geçtiği görülürken, hesabı yöneten Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan bir yetkili, saldırıyı saat 06.00 sularında fark ettiklerini bildirdi. Adı açıklanmayan yetkili, gerekli önlemlerin alındığını ve hesapta kontrolün 07.20'de sağlandığını duyurdu.

Hükümet hesabının kullanıcı adının ve şifresinin çalındığından şüpheleniliyor.

YouTube'ın çatı şirketi Google, saldırıyla ilgili soruşturma başlatıldığını duyurdu. Seul polisi de olayı araştırıyor. Bakanlık yetkilisi, ilerideki muhtemel hack girişimlerine karşı alınabilecek önlemler için soruşturma sonuçlarını beklediklerini bildirdi.

Güney Kore'deki Ulusal Modern ve Çağdaş Sanat Müzesi'nin YouTube kanalı da 29 Ağustos'ta hacklenmiş ve aynı gün kurtarılmıştı.

Kore Turizm Organizasyonu'nun 500 binden fazla aboneye sahip YouTube kanalı da Perşembe ve Cuma iki gün üst üste saldırıya uğramıştı. Kanala erişim bir süre sağlanamazken, yetkililer hesabı cumartesi kurtarmıştı.