Gündem

(Görüntülü Haber) Kurduğu kulübün hem başkanı hem de antrenörü

Fatih YILMAZ TOKAT,(DHA) TOKAT'ta TOKİ İlköğretim Okulu Gençlik ve Spor Kulübü'nü kuran beden eğitimi öğretmeni Sedat Çelik, hem başkanlığı hem de antrenörlüğü bir arada yapıyor

20 Ocak 2018 14:57


Fatih YILMAZ TOKAT,(DHA) TOKAT\'ta TOKİ İlköğretim Okulu Gençlik ve Spor Kulübü\'nü kuran beden eğitimi öğretmeni Sedat Çelik, hem başkanlığı hem de antrenörlüğü bir arada yapıyor. 


TOKİ İlköğretim Okulu Beden Eğitimi öğretmeni Sedat Çelik, 2009 yılında  okulda kurduğu kızlar futbol takımı ile Türkiye 4\'ncüsü oldu. Bu başarının ardından Sedat Çelik, öğrencilerin isteği üzerine \' TOKİ İlköğretim Okulu Gençlik ve Spor Kulübü\'nü kurdu. Kurulduğu günden bu yana Türkiye Kadınlar 3\'üncü Futbol Liginde mücadele eden takımda yer alan sporcuların çoğu ise merkeze bağlı köylerde yaşıyor. Bu öğrencilerin ayrıca toplumda başarılı bir birey olarak yetiştirmeyi hedefleyen Sedat Çelik ayrıca, küçük yaşta evliliğe karşı da farkındalık oluşturmak için çaba gösteriyor.


AMACIMIZ, ÜNİVERSİTE OKUMALARI


Çelik, kulübü kurma aşamasında  \'kızlar futbol oynamasın\' gibi sözler nedeniyle sıkıntı yaşadığını söyleyerek, Başlangıç olarak oyuncuları topladım. Onlardan oluşturduğum grup ile yolumuza devam ettik. Buradaki amacımız çocukların bu spor sevdasıyla üniversite okuması,  okullarına devam etmesi. O dönemden 6 sporcumuz şu anda Gaziosmanpaşa Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu\'nda(BESYO) eğitim görüyor. Takımımızda oynayan diğer transfer ettiğimiz oyuncularımız da üniversitede okumakta. Şu anda da köylerden gelen birçok öğrencimiz okullarına devam etmektedir dedi.


\'BEN OKUYACAĞIM BABA\' DEYİN

,
Bölgede küçük yaşta evliliklerin olduğunu söyleyen Çelik şöyle dedi 
Küçük yaşlarda, çocuk yaşlarda evlenmeler oluyor. Kızlarımız kendisinden 10 yaş, 20 yaş adamlar ile evlendiriyorlar. Bizim amacımız böyle durumlara engel olmak. Çocukları ben yönlendiriyorum. \'Çocuklar aman, okumaya devam edin. Babanız size söylediği zaman ben okuyacağım baba deyin\' diye özelikle onlara tembih ediyorum.


FUTBOL OLMASA OKUYAMAZDIM


Gaziosmanpaşa Üniversitesi BESYO\'da okuyan 2\'nci sınıf öğrencisi Nisanur Yılmaz, 8 yıldır takımda yer aldığını söyleyerek, şöyle konuştu


İlköğretim okulunda okurken beden öğretmenimiz ile tanıştık. Öğle arası arkadaşlar ile top oyuyorduk. Öğretmenimiz bizi gördü ve beğendi. Daha sonra takım çıkarmaya karar verdik. Sonra iyi yerlere geldik. Hatta hiç yenilmedik ve şampiyon olduk. 8 senedir oynuyorum. Futbol olamasaydı okumazdım. Çünkü, hayatım çok değişti. Sedat hoca resmen bizim hayatımızı değiştirdi. Tokat\'ı biliyorsunuz. Küçük bir şehir, \'kızlar top oynar mı\' mantalitesi var. Futbola başladık. Üniversite okuduk. Çevremiz gelişti. Onun için Sedat hocamıza çok teşekkür ederiz.  Öğretmen olduğum zaman köy okullarında çalışmayı çok isterim. Ben öğretmen olduğumda köydeki çocuklara yardım etmeyi çok isterim.


FUTBOL SAYESİNDE OKULU KAZANDIM


Aynı yüksekokulda okuyan 3\'nci sınıf öğrencisi takım kaptanı Büşra Yılmaz ise şunları söyledi 
Taşımalı öğrencilerin TOKİ İlköğretim Okuluna alınması ile birlikte biz de burada okula başladık. Beden Eğitimi öğretmenimiz Sedat hocamız bizi keşfetti diyebilirim. Arkadaşlarımız ile top oynarken bizi gördü, yeteneğimizin farkına vardı. Benim akranlarım var. Üniversite okumayan ve şu an evlenen. Tokat\'ta bu böyle, okumayanı evlendiriyorlar. Ben çok şükür futbol sayesinde okul kazandım. Şu an okuyorum ve çok mutluyum.

Haber, değiştirilmeden kaynağından otomatik olarak eklenmiştir