Gündem

Görevinde 14 ay kalan Emlak Katılım Bankası Genel Müdürü'ne 694 bin lira tazminat ödenmiş

Sayıştay, konunun yargıya taşınmasını istedi

03 Temmuz 2022 15:21

Emlak Katılım Bankası Genel Müdürü olarak 14 ay çalıştıktan sonra görevden alınan Deniz Aksu’ya 694 bin lira tazminat ödendiği ortaya çıktı. Sayıştay, konunun yargıya taşınmasını istedi.

Sözcü’den Veli Toprak’ın haberine göre; bu tazminat TBMM Kamu İktisadi Teşebbüsleri (KİT) Komisyonu toplantısında tartışma konusu oldu. Mevcut Genel Müdür Nevzat Bayraktar, ‘Bankacılık tazminatı olarak ödendi’ diyerek verilen parayı savundu. Sayıştay ise ödenen tazminata karşı çıkarak konunun yargıya intikal ettirilmesini istedi. Sayıştay, “İş akdi feshedilen Genel Müdüre 694 bin 820 lira olarak yapılan ödemelerin adli ve idari takibinin yapılarak tahsilatının sağlanması önerilir” görüşünü bildirdi. Konunun yargıya intikal ettirilmesini de istedi.

Deniz Aksu, Albaraka Katılım Bankası Genel Müdür Yardımcılığı yaparken Ağustos 2018’de Emlak Katılım Genel Müdürlüğü ve yönetim kurulu üyeliğine atandı. Aksu 14 ay sonra Ekim 2019’da görevden alındı.

KİT Komisyonu Başkanı AK Parti Aydın Milletvekili Mustafa Savaş, “O, yönetimin takdirinde, yönetim gerekirse teftişe verir veya bakanlık teftişe verir, konu incelenir” diyerek konunun incelemede kalması için oylama yaptırdı ve TBMM KİT Komisyonu’nun bu konuyu incelemede tutması kararlaştırıldı.