Gündem

Golden cinsi köpek doktora havladı, sahibi 315 bin lira ceza aldı

15 Mart 2024 10:21

Samsun’da komşusunun golden cinsi köpeğinin kendisine havlaması üzerine korkup kaçarken diz kapağını kıran doktor şikayetçi oldu, mahkeme köpeğin sahibine 315 bin lira tazminat cezası verdi.

Atakum ilçesi Çakırlar Yalı Mahallesi’nde 29 Ağustos 2017’de meydana gelen olayda, aile hekimi Ferda T., akşam saatlerinde yazlığının bulunduğu sokakta yürüyüşe çıktı. Bu sırada, havlama sesiyle iddiaya göre Bülent Petek ve Nuran Petek’in sahibi olduğu Golden cinsi ‘Kont’ isimli köpeğin kendisine doğru koştuğunu gördü. Panikle komşusunun yazlığındaki bahçenin duvarından çıkarken düşen Ferda T., diz kapağını kırdı. Çığlık sesini duyanlar, durumu 112 Acil Çağrı Merkezi’ne bildirdi. Ferda T., sağlıkçılar tarafından hastaneye götürülüp tedaviye alındı. Tedavi gördüğü dönemde doktora 6 kez iş göremez raporu verildi.

“Köpek sahiplerini daha önce uyarmıştık”

Ferda T., yaklaşık 1 yıl süren tedavisinin ardından 21 Şubat 2018'de Nuran-Bülent Petek’e maddi ve manevi tazminat davası açtı. 1’inci Asliye Hukuk Mahkemesi’nde görülen davada konuşan Ferda T.’nin eşi Metin T., “Eşim evin bahçesinden çıktıktan 5 dakika sonra bağırma sesiyle dışarı çıktım. Eşim daha önce de birkaç kez köpekten korkarak bu tür bağırmalarda bulunmuştu. Bu sebeple köpekleri olan davalı tarafı uyarmıştık. Olay yerine vardığımda eşimin ağladığını gördüm. Ben köpeği görmedim ama eşim köpeğin Kont olduğunu söyledi. Eşim bu nedenle özel hastanede tedavi gördü” dedi.

İtiraz kabul edilmedi

Mahkeme heyeti, yaklaşık 3 yıl süren dava sonunda kararını verdi. Heyet, 16 Kasım 2023'te Bülent Petek ve Nuran Petek’e 285 bin 441 lira 16 kuruş maddi, 30 bin lira manevi tazminat ödemesine karar verdi. Davalıların avukatı Fatma Suğanlı, bir üst mahkemeye itiraz etti. Samsun Bölge Adliye Mahkemesi 5’inci Hukuk Dairesi, 29 Şubat’ta kararın usul ve esas yönünden hukuka uygun olduğu kanaatine vararak başvurunun esastan reddine oy birliğiyle karar verdi.

“Yasal faizi ile 700 bin lira ödemesi var”

Olay sırasında köpeğinin bahçede bağlı olduğunu öne süren Bülent Petek, “Mangal yapıyorduk, bir ses duyup eşimle beraber dışarı çıktık. Gece karanlıktı, elimize el lambası aldık. Burada bir kadının yattığını gördük. Ambulans çağırdık. 1 yıl sonra bizi mahkemeye verdi. Şu anda yasal faiziyle birlikte yaklaşık 700 bin liralık bir ödemesi var. Mahkeme bunu onayladı” dedi.

Bülent Petek, “Burada başka sokak köpekleri de var. Benim köpeğimin bir insana saldırması mümkün değil” diye konuştu. 

Haber, değiştirilmeden kaynağından otomatik olarak eklenmiştir