Gündem

İçişleri Bakanlığı'ndan Ümit Özdağ hakkında suç duyurusu

Ümit Özdağ’dan İçişleri Bakanlığı’na suç duyurusu yanıtı: Bağımsız yargı önünde vatana ihanetten yargılanacaksınız!

11 Mayıs 2022 16:11

İçişleri Bakanlığı, sığınmacılara yönelik açıklamaları nedeniyle Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ hakkında suç duyurusunda bulundu. Özdağ, suç duyurusunun ardından sosyal medyadan yaptığı açıklamada İçişleri Bakanlığı'na "Siz bağımsız yargı önünde vatana ihanetten yargılanacaksınız!" yanıtını verdi. 

İçişleri Bakanlığı Hukuk İşleri Genel Müdürlüğü ile Göç İdaresi Başkanlığının suç duyurusu dilekçeleri, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Parlamenter Suçları Soruşturma Bürosuna ulaştı.

Özdağ'ın sosyal medya hesabında yaptığı açıklamaların yanı sıra yazılı ve görsel medyaya yansıyan değerlendirmelerine yer verilen dilekçelerde, sığınmacılar üzerinden toplumsal barış ve huzurun hedef alındığı belirtildi.

Ümit Özdağ'ın açıklamalarının basın ve ifade özgürlüğü sınırlarını aştığı savunulan dilekçelerde, "Söz konusu açıklamaların, halkı yabancılara karşı kin ve tahrike yönlendirdiği, demokratik toplum gerekleriyle bağdaşmayan, kamu barışını, kamu düzenini ve kamu güvenliğini tehlikeye düşürecek mahiyette olduğu açıktır." değerlendirmesine yer verildi.

Dilekçelerde, Ümit Özdağ hakkında, savcılık makamınca resen tespit edilecek suçlardan dava açılması talebinde bulunuldu.

Ümit Özdağ, suç duyurusundan sonra sosyal medya hesabından açıklamalarda bulundu. Özdağ, paylaşımında "Türk vatanını ve Türk Milleti'nin hakkını savunmakla suçlayabilir ve dahi mahkûm edebilirsiniz. Buna rağmen örtülü istilaya direneceğiz. Ama siz bağımsız yargı önünde vatana ihanetten yargılanacaksınız! Türk Milleti'nin vicdanında ise çoktan mahkûm oldunuz" ifadelerini yer verdi.