Gündem

'Gizli belge' davasında 13 tahliye

'Gizli bilgi ve belge bulundurmak'tan yargılanan sanıklardan 11'i asker 13'ü tahliye edildi

28 Eylül 2013 00:14

İzmir'de 49'u muvazzaf asker 72'si tutuklu 357 sanığın yargılandığı 'gizli bilgi ve belge bulundurma' davasında Pazartesi gününden bu yana devam eden duruşmalarda bugün 11'i asker olmak üzere 13 sanık tahliye edildi.
İzmir 12'nci Ağır Ceza Mahkemesi 'nde görülen davanın bugünkü duruşmasına tutuklu ve tutuksuz sanıkların bazıları ve avukatları katıldı. Mahkeme Başkanı Atilla Rahman, sürekli izin almadan konuşan davanın bir numaralı sanığı işadamı Bilgin Özkaynak'ı duruşma salonundan çıkarttı. Mahkeme heyeti, sanıkların ve avukatların, savcıların daha önceki duruşmada istediği ve tüm sanıklar yönünden yeni suç unsurlarının tespit edildiğini, bu nedenle TCK 329/1-2. maddeleri uyarınca, 'devletin güvenliğine ve siyasal yararlarına ilişkin bilgileri açıklama' suçundan 5 ile 15 yıl arasında, TCK 336/1-2. maddeleri uyarınca 'yasaklanan bilgileri açıklama' suçundan 3 ile 15 yıl arasında olmak üzere toplam 8 ile 30 yıl arasında hapis cezasıyla cezalandırılmalarını talep ettiği yeni maddelerle ilgili ek savunmalarını aldı. 
Sanıklar daha önceki verdikleri ifadelere ekleyecek yeni bir şeylerinin olmadığını ifade etti. Sanıkların avukatları da yeni ceza isteminin hukuka ters düştüğünü, bunun Yargıtay içtihatları ile de sabit olduğunu, müvekkillerinin 17 aydan bu yana tutuklu olduklarını, tahliyelerini talep etti. 
Taleplerin alınmasının ardından savcılar Mehmet Sedat Erbaş ve Hüseyin Alabay, üç sayfadan oluşan mütalaalarını okudu. Savcılar bazı sanıkların tahliyelerini talep etti, bazı sanıkların yurt dışına çıkış yasağının kaldırılması ve bazı sanıkların başka cezaevine nakil taleplerinin reddini istedi. 
Mahkeme Başkanı Atilla Rahman, savunma istemlerinin ardından tahliye taleplerini değerlendireceklerini belirtti. Değerlendirme sonrası Mahkeme Başkanı Rahman, savcıların mütalalarının hepsini kabul ederken, muvazzaf askerler Atilla Kaya, Bülent Kul, Doğan Şahin, Hasan Kızılaslan, Hüseyin Cengiz, İbrahim Aydın , İhsan Kürşat Toksoy, Askeri Yüzbaşı Savcısı Mustafa Ufuk Kök, Hakan Gürdal, Burhan Kahraman, Nihat Demirhan ile travesti Ercan Yabuloğlu ve Meryem Erturan tahliye edildi. Böylece davada tutukla sanık sayısı 59'a indi.
 

'Gizli belge' davası neydi?

 
"Askeri gizli bilgi ve belgeleri ele geçirme, bulundurma" suçlamasıyla 49'u muvazzaf asker, 72'si tutuklu 357 sanık hakkında, 2 yıldan müebbete kadar hapis cezası istemiyle dava açılmış, iddianamede adı geçen 831 mağdurdan arasında devlet memuru, asker ve MİT mensuplarının da bulunduğu çok sayıda kişinin suç örgütü tarafından fişlendiği iddia edilmişti.
Çete lideri olduğu iddiasıyla suçlanan marina işletmecisi Bilgin Özkaynak ile Narin Korkmaz hakkında, "suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, kişisel verilerin kaydedilmesi, devletin güvenliğine ilişkin belgeleri temin etmek" suçlarından müebbet ve 9'ar yıl hapis cezası, sanıklar arasındaki Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanı Koramiral Veysel Kösele hakkında ise "suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olmak, yasaklanan bilgileri temin etmek" suçlamasıyla 2 -6 yıl hapis cezası talep edilmişti.
İzmir 12. Ağır Ceza Mahkemesinde nisan ayında görülmeye başlanan davada daha önce de tutuklu 7 kişi tahliye edilmişti.