Dünya

Gerilim tırmanıyor: İran Devrim Muhafızları, Basra Körfezi'nde ABD'nin yapacağı bir hamleye "hızlı ve kesin" karşılık verileceğini duyurdu

23 Nisan 2020 14:15

T24 Dış haberler

İran Devrim Muhafızları Başkomutanı Hüseyin Selami, ABD'ye seslenerek ülkelerini "sıkı bir şekilde savunacaklarını" ve Basra Körfezi'nde yapılacak herhangi bir hamleye "hızlı ve kesin" bir karşılık verileceğini söyledi.

Sepal News tarafından yayımlanan açıklamaya göre Selami, "Amerikalılara şunu söylüyorum; biz ulusal güvenliğimizi sağlıyoruz, deniz sınırlarımızı, denizdeki çıkarlarımızı, gemilerimizi ve güçlerimizi koruyoruz. Bu konuda kararlıyız ve ciddiyiz" dedi.

Dün Twitter üzerinden açıklamada bulunan ABD Başkanı Donald Trump, "ABD Donanması'na denizdeki gemilerimizi taciz eden tüm silahlı İran teknelerini vurma emri verdim" yazdı.

ABD Donanması geçen hafta bir video paylaşarak İran Deniz Kuvvetleri'nin donanma savaş gemilerini Umman denizinin kuzeyinde ardı ardına 'taciz ettiğini' öne sürdü. ABD Donanması bir İran gemisinin ABD gemisiyle çarpışmaya çok yaklaştığını ifade etti.

TIKLAYIN - 10 soruda ABD-İran krizi, savaşın alacakaranlığında Türkiye’nin pozisyonu ve ihtimaller

İran Savunma Bakanı Amir Hatami videonun yayınlanmasından sonra yaptığı açıklamada ABD'nin Basra Körfezi'ndeki varlığının "yasa dışı" olduğunu ve Orta Doğu'da istikrarsızlık yarattığını söyledi.

İran Ordu Günü geçit töreninde konuşan Hatami, "İran halkı anlayışlıdır ve kimin haklı olduğunu görür; biz evimizdeyiz. Onlar bölgedeki ülkelere tehdit ve yaptırım uygulayarak problem yaratmak için dünyanın diğer ucundan buraya geliyorlar" dedi.