Ekonomi

Gelir İdaresi Başkanlığı: Yurt dışı çıkış harcı 3 bin TL olsun ve her yıl düzenli zam yapılsın

20 Haziran 2024 11:40

Gelecek hafta TBMM'ye sunulması beklenen yeni vergi paketi kapsamında yurt dışı çıkış harcına yönelik dikkat çekici bir öneri gündeme geldi. Hazine ve Maliye Bakanlığı'na bağlı Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından 24 Mayıs 2024 tarihinde yapılan sunumda, mevcut 150 TL olan yurt dışı çıkış harcının 3 bin TL'ye yükseltilmesi önerildi. Öneriye göre, bu harç miktarı her yıl yeniden değerleme oranında artırılacak ve Cumhurbaşkanı bu konuda yetkilendirilecek.

Sözcü'nün aktardığına göre, Sunumda yer alan etki analizine göre, 2023 yılında 8 milyon 743 bin 760 kişinin yurt dışına çıkarken ödediği harçlar göz önünde bulundurularak, 2024 yılında benzer sayıda kişinin yurt dışına çıkması durumunda altı ayda elde edilecek gelirin 12,5 milyar TL olması bekleniyor.

TIKLAYIN - Yurt dışına çıkış harcı '1500 TL olacak' iddiası: Dünyada örneği var mı?

Önerilen bu düzenlemenin Kurban Bayramı tatili sonrasında TBMM'ye sunulacak vergi düzenlemeleri paketi içinde yer alması öngörülüyor. Bloomberg'e göre, daha önce çıkış harcının 150 TL'den 1500 TL'ye çıkarılacağı yönünde haberler yer almıştı. Ancak Hazine ve Maliye Bakanlığı kaynakları, çıkış harcına yapılacak zam miktarının henüz netleşmediğini belirtti.