Gündem

Gazi Hukuk dekanından tepki: Akademisyenlere hiçbir şey sorulmadı

"Bu markanın zarar göreceği bir yasanın Meclis'ten geçmesini istemiyoruz"

01 Mayıs 2018 11:36

Gazi Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencileri ve öğretim üyeleri, üniversitelerin bölünmesini öngören kanun tasarısına tepki gösterdi. Okulun girişine, üzerinde “Gazi Hukuk Gazili Kalsın” yazılı pankart asan grup ayrıca “Gazi bizimdir bizim kalacak” sloganları attı. Ellerinde çeşitli dövizler taşıyan yaklaşık 500 kişilik grup adına basın açıklaması yapan Gazi Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kadir Arıcı, “Biz Gazi’nin bölünmesini istemiyoruz. Bütün öğretim görevlisi kadromuz bunu istemiyor. Dolayısıyla bu mesajımızın karar mercilerine ve meclisimize ulaştırılmasını istiyoruz. Gazi 36 yılda böyle koca bir çınar oldu. Bu markanın zarar göreceği bir yasanın Meclis’ten geçmesini istemiyoruz” dedi.

40 yıla ihtiyaç var

Daha sonra konuşan Gazi Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğrenim Görevlisi Prof. Dr. İlyas Doğan ise şunları söyledi: “Bizim burada toplanma amacımız öğrencilerimize karşı sorumluluklarımızı yerine getirmek. Bu öğrencilerimiz Gazi markasını tercih ederek buraya geldiler. Alınan bu karar bir hukuk devletine yakışmaz. Bu kararı kime sordular. Bizim akademisyenlerimizden hiç kimseye bir şey sorulmadı. Hayatında bir kitap bile okumamış bir insanın üniversite konusunda fikri ne olabilir? Biz üniversitemizin ve ülkemizin geleceği kaygısıyla buradayız. Bir üniversitenin marka olabilmesi için en az 40 yıla ihtiyacı var.”

Üniversitelerin bölünmesine ilişkin tasarıya karşı düzenlenen eyleme Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrencileri ve öğretim üyeleri de yoğun katılım sağladı. Tasarının kabule edilmesiyle fakültelerinin Polatlı’ya taşınacağına dikkat çeken iletişimciler, tasarıya tepki gösterdi.

İÜ’de şenlik

İstanbul Üniversitesi Hasan Âli Yücel Eğitim Fakültesi (HAYEF) öğrencileri saat 13.00’te fakülte bahçesinde şenlik düzenledi. Geniş katılımın olduğu şenlikte öğrenciler şarkılar eşliğinde eğlendi. Öğrencilerin düzenlediği şenliğe akademisyenler de eşlik etti.

Öğrenciler saat 16.00’da ise Beyazıt Ana Kapı önünde toplanarak tasarıya karşı tepkilerini göstermeye devam etti. Binlerce öğrenci üniversiteleri böldürmeyeceklerini ifade etti.