Gündem

Fethiye Müzesi iki yıllık restorasyonun ardından cami olarak ibadete açıldı

Doğu Roma döneminden kalan Fethiye Müzesi iki yıllık restorasyonunun ardından Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy tarafından Fethiye Camii olarak ibadete açıldı

07 Ocak 2022 15:40

Ayasofya ve Kariye'nin ardından Doğu Roma döneminden kalan Fethiye Müzesi de camiye çevrildi.

İstanbul Fatih’te bulunan Fethiye Müzesi, iki yıllık restorasyonun ardından bugün  Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy tarafından Fethiye Camii olarak ibadete açıldı.

Yetkililerden bilgi alarak camide incelemelerde bulundu. Bakan Ersoy, şöyle konuştu: 

"İki yıllık bir restorasyon süreci oldu. 7 Milyon lira maliyeti oldu. Hızlı bir şekilde restorasyonu tamamlandı. İstanbul'da Vakıflar Genel Müdürlüğü olarak restorasyonlara ağırlık veriyoruz. Özellikle 2022 yılında birçok yerin restorasyonunu hızlı bir şekilde tamamlayacağız. Hem genel müdürlüklerimiz hem de vakıflarımız hızlı çalışıyorlar. İnşallah bir çok noktada başladığımız restorasyon çalışmalarımızı bitireceğiz. İstanbullulara hayırlı olsun. Restorasyon çalışmaları gayet hassas yapılmış. Yan tarafta müze var. Müzede de biraz işimiz var. Bir de sarnıç bulundu. Sarnıçta da biraz ilave çalışmalar olacak. Orayı da kültürel amaçla kullanabileceğimiz açık alan müzesi şeklinde kullanacağız. Camideki restorasyon gayet iyi. Kalem işleri de gayet iyi olmuş. Zaten çok büyük bir cami değil. Taşların temizlenmesi olsun kalem işçiliği olsun temiz ve iyi bir işçilik olmuş. İnşallah çevre düzenlemesini de tamamladığımız zaman hem cemaatimize uygun hem müzeye ziyarete gelenler için uygun bir alan yaratılmış olacak. İstanbul'a kazandırılmış olacak"

Doğu Roma döneminden kalma

Doğu Roma döneminden kalan Pammakaristos (pek çok mutlu) Manastırı'nın kilisesi, Sultan III. Murad Dönemi'nde (1574-1595) camiye dönüştürüldü. O sırada yapılan Azerbaycan ve Gürcistan seferlerinin anısına Fethiye adı verilmiştir. Günümüzde kuzey kilise hâlen cami olarak kullanılmakta, ek kilise ise duvarları 14. yüzyılın en güzel mozaikleri ile süslü olup, 1938-1940 yıllarında onarıldıktan sonra müze olarak Ayasofya Müzesi'ne bağlı bir birim hâline getirilen müze, 2006 yılında ziyarete açılmıştır. Yaklaşık iki yıl süren restorasyonun ardından tamamlanan müze, Fethiye Camii olarak hizmete girdi. (DHA)

TIKLAYIN - UNESCO'dan Ayasofya ve Kariye uyarısı