Spor

Fenerbahçe'nin müzesi, Eski Kenan Evren Lisesi'ne taşınıyor

31 Ekim 2020 13:51

Fenerbahçe Kulübü, Ülker Stadı'ndaki müzesini Anıtlar Kurulu’na başvurup 1899 yılında yapılan Kenan Evren Lisesi'nin (Yeni adıyla İstanbul Anadolu Lisesi) binasına taşıyacak.

Sözcü'den Sercan Hamzaoğlu'nun haberine yönetim, tarihi bina için restorasyon müracaatında bulunacak. Ülker Stadı'nda yer alan müze, izinlerin verilmesinin ardından buraya taşınacak.

Müzeye çevrilecek söz konusu bina 1899 yılında, Sultan Abdülhamit döneminde yapıldı. Birçok isim değişikliğine giden okul son olarak İstanbul Anadolu Lisesi adını aldı. Tarihi eser değerindeki 121 yıllık binanın sarı-lacivertlilerin yeni müzesine ev sahipliği yapması planlanıyor.

Yeni müzede en özel yer “Şike ve kumpas” iddiaları üzerine soruşturma açılan 2010-11 sezonundaki lig şampiyonluğunun olacak. O sezonki kupa, müzenin en özel bölgesinde taraftarlara sergilenecek. Kupa, geçmişte çalınmaya kalkışılmıştı. O dönemin Başkanı Aziz Yıldırım, kupayı kulüp kasasında sakladı.

Fenerbahçe, yeni projesinden şimdiki müze gelirinden daha fazla kazanç bekliyor. 3 katlı tarihi bina, her bölümü ayrı konseptlerle düzenlenip taraftarın ilgisini çekecek.