Dünya

FBI ve Adalet Bakanlığı'nın görevden alınması için görüştüğü iddia edilmişti; Trump: Yapılan yasa dışı bir darbe girişimi

18 Şubat 2019 20:23

BBC Türkçe

ABD Başkanı Donald Trump, Amerikan Federal Soruşturma Bürosu (FBI) ile Adalet Bakanlığı yetkilileri arasında kendisini görevden almaya yönelik görüşmeler yapıldığı iddiaları ile ilgili olarak "Yasa dışı ve haince bir davranış" dedi.

Donald Trump, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Bu, ABD Başkanı'na yönelik yasa dışı bir darbe girişimidir" ifadesini de kullandı.

Trump'ın açıklaması, eski FBI Başkan Yardımcısı Andrew McCabe'nin Amerikan CBS televizyonuna yaptığı açıklamaların ardından geldi.

Andrew McCabe, Adalet Bakanı Yardımcısı Rod Rosenstein'in 2017 yılında kendisiyle, anayasanın, "Trump'ın ehil olmadığına kanaat getirilirse görevden alınabilmesini sağlayan" bir maddesi hakkında bazı kabine üyeleriyle görüşmeler yaptığını iddia etti.

McCabe, "(ABD Anayasası'nın 2. maddesinde 1967 yılında yapılan) 25. değişiklikle ilgili görüşmelerde Rod benimle diğer kabine yetkililerinin kaç tanesinin bu tür bir çabayı destekleyip desteklemeyeceğini konuştu. Adil olmak gerekirse çok stresli bir dönemdi. Çok kaotik, öfkeli bir sohbet içinde ne noktada olduğumuzu ve bundan sonra ne yapmamız gerektiğini ortaya attı" dedi.

Rosenstein ise hakkındaki iddiaları reddetti ve söz konusu maddenin devreye sokulmasının "temeli olmadığını" söyledi.

Amerikan New York Times gazetesi de geçen yıl adlarını açıklamak istemeyen kaynaklara dayandırdığı haberinde aynı iddialara yer vermişti.

McCabe ise ayrıca FBI'ın Başkan Trump'ın "Rusya ile bağlarını soruşturmak için nedeni olduğunu", Rosenstein'in Trump ile görüşmesinde üstüne dinleme cihazı takmayı "çok ciddi anlamda" düşündüğünü de öne sürdü.

“Bürokratik darbeye eş, soruşturma açacağım”

Öte yandan, ABD Senatosu Adalet Komisyonu Başkanı Lindsey Graham, iddialar hakkında soruşturma açacağını açıkladı. Graham iddialar için "bürokratik darbeye eş" dedi.

CBS televizyonuna konuşan Graham, "Ülkenin üst düzey emniyet yetkililerinden birinin ulusal televizyona çıkıp, 'bu arada Adalet Bakan Yardımcısıyla 'Başkan'ı 25. maddeye dayanarak görevden alabilir miyiz yönünde bir sohbetimizi hatırlıyorum' demesi dudak uçuklatıcı. Ülkedeki herkes ne olduğunu bilmeli. Adalet Bakanlığı ve FBI'ın Trump ve kampanyasına yönelik tavrına iyi incelemek için elimden geleni yapacağım" dedi.