Dünya

Etiyopya Başbakanı arabuluculuk için Sudan'da

Sudan'da güvenlik güçlerinin göstericilere müdahalesinde ölü sayısı 113'e yükseldi

07 Haziran 2019 13:18

Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmed, Sudan'da askerler ve muhalefet arasında arabuluculuk yapmak için Hartum'a gitti. Ahmed, ilk olarak Askeri Geçiş Konseyi'nin yetkilileriyle bir araya gelecek.

Ahmed, Askeri Geçiş Konseyi lideri General Abdülfettah Burhan'ın yanı sıra bazı protestocularla da görüşecek.

Sudan’da güvenlik güçlerinin oturma eylemi yapan göstericilere müdahalesi sonrası yaşanan silahlı çatışmalarda ölenlerin sayısı, Sudan Doktorları Merkez Komitesi’ne göre 113’e yükseldi.  

Ne olmuştu?

Sudan'da 19 Aralık 2018'de ekonomik kriz sebebiyle başlayan gösterilerin hızla başkent Hartum ve ülke genelinde rejim karşıtlığına dönüşmesinden sonra ordunun 11 Nisan'da yönetime el koyduğunu açıklamasıyla, 30 yıllık Ömer el-Beşir dönemi sona ermişti.

Ordunun ülke yönetimine el koymasının ardından sivil yönetime geçiş için eylem yapan protestocular, geçiş hükümetinin nasıl oluşması gerektiğine dair askeri yetkililerle müzakere yürütüyordu.

Ülkedeki şiddet olayları, pazartesi günü iktidardaki Geçici Askeri Konsey'in başkent Hartum'da Genelkurmay Başkanlığı binasının önünde uzun süredir devam eden oturma eylemine son vermek üzere askerlere ateş açma emri vermesiyle tekrar alevlendi.