Gündem

Eskişehir'de Ali İsmail Korkmaz anısına ödül töreni düzenlenecek

27 Mayıs 2022 19:07

Ali İsmail Korkmaz Vakfı, TMMOB İl Koordinasyon Kurulu, Eskişehir Bilecik Tabip Odası, DİSK Bölge Temsilciliği, KESK Eskişehir Şubeler Platformu; Gezi Parkı eylemleri sırasında öldürülen Ali İsmail Korkmaz’ın hayatını kaybetmesinin dokuzuncu yılında “Ali İsmail Korkmaz Yaşam Ödülü” etkinliği düzenlenecek. Ödüller 2 Haziran'da sahiplerini bulacak.

Etkinlik öncesinde Ali İsmail Korkmaz Vakfı, Bilecik Tabip Odası, DİSK Bölge Temsilciliği, KESK Şubeler Platformu, TMMOB Eskişehir İl Koordinasyon Kurulu; ödüllerle ilgili basın toplantısı düzenledi. Grup adına açıklama yapan TMMOB Eskişehir İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Neşet Aykanat şunları söyledi:

"2015 yılında ilkini gerçekleştirdiğimiz 'Ali İsmail Korkmaz Yaşam Ödülü'nün temel amacı Gezi Direnişinin ruhuna sahip çıkmaktır. Bu topraklarda gerçekleştirilen bu büyük direnişin amaçladığı demokrasi, özgürlük, barış, şehirlerimize ve doğaya sahip çıkma, zorbalığın karşısında teslim olmama direncini unutmamak ve canlı kalmasına katkı sunmaktır. Ödül töreninin amacı aynı zamanda Gezi Direnişinde katledilen gençlerimizi unutmama ve bir daha böyle katliamlara izin vermemek için hafızamızı canlı tutma çabasıdır.

"Toplum vicdanında tertemiz ve lekesizdir"  

Bildiğiniz gibi daha önce demokrasi, özgürlük, barış, laiklik mücadelesi veren örgüt ve kişilere ödülümüzü vermiştik. Ancak son 2 yıldır pandemi sebebiyle ödül törenlerimizi gerçekleştiremedik ve ödüllerimizi veremedik. 2022 itibarıyla ödül törenimizi gerçekleştirmeye devam ediyoruz. Hepimizin yakından takip ettiği “Gezi Davası” yargılamaları 25 Nisan 2022 tarihinde bitirildi. Tarihte örneğine ender rastlanacak bir yargılama sürecine tanıklık ettik.

Daha önce aynı yargılamalardan beraat edenlere ağırlaştırılmış müebbet hapis cezalarında 18 yıla kadar uzanan cezalar verildi. Bu dava hakkında yargılamanın başından bu yana büyük tartışmalar gerçekleştirildi. Bu tartışmaların en önemlisi de yargılama ve verilen kararların hukuki içerik taşımadığı ve siyasi kararlar olduğu gerçeğidir. İktidarın kararlarını adeta yaşama geçiren mahkemenin verdiği bu cezaların hiçbir hukuki dayanağı ve toplumsal meşruiyeti bulunmamaktadır. Gezi Direnişi ve bu direnişin parçası olmuş herkes bu tarih karşısında ve toplum vicdanında tertemiz ve lekesizdir."